Jak wybrać lekarza prowadzącego ciążę?
Kiedy dowiadujesz się, że jesteś w ciąży, szukasz lekarza, który otoczy Cię troskliwą opieką, jest kompetentny i pełen zapału do pracy. Powinnaś czuć się przy nim swobodnie i bezpiecznie. To wyjątkowo istotny wybór: towarzysz najbliższych dziewięciu miesięcy, który ma służyć radą i rozwiewać wszelkie wątpliwości. Osoba, dzięki której Ty i maleństwo „dobrniecie” do szczęśliwego finału.
Cechy dobrego ginekologa położnika
Kiedy dowiadujesz się, że niedługo zostaniesz mamą, wybuchowi pierwszej radości często towarzyszy pytanie: jak wybrać lekarza prowadzącego ciążę? Popytaj przyjaciółki, które mają już za sobą trudy porodu, o wypróbowanego i sprawdzonego ginekologa położnika. Na pewno liczy się praktyka, ale nie mniejsze znaczenie ma poczucie bezpieczeństwa i zaufanie, które specjalista potrafi w pacjentce wzbudzić. Położnik w trakcie wizyty nie może dyskretnie spoglądać na zegarek, „zbywać” przyszłej mamy ani pozostawiać jej z pytaniami zawieszonymi w próżni – bez odpowiedzi. Musisz mieć pewność, że zawsze poświęci Ci tyle czasu, ile potrzebujesz. Dobry lekarz podzieli się z Tobą swoją wiedzą, nie pozwoli, by dręczyła Cię najmniejsza niepewność. Jednym słowem zadba o Twój spokój i pogodę ducha – one także mają wpływ na zdrowie maleństwa.
Niektóre przyszłe mamy kierują się nie tylko doświadczeniem położnika, ale również tzw. „popularnością”. Stawiają na utytułowanych medyków, którzy piastują stanowiska ordynatorów lub dyrektorów jednostek medycznych. Czy to trafny wybór? W pewnych wypadkach tak – często stoją za nimi kompetencje i imponująca wiedza. Jednak warto przemyśleć tę decyzję. Specjaliści, którzy kierują oddziałem lub szpitalem, są obarczeni wieloma obowiązkami, dlatego nie zawsze mogą poświęcić pacjentce tyle czasu, ile pragnie. W tym wypadku także możesz zapytać o wrażenia koleżankę, której ciążę prowadził dany lekarz.
Szczegóły mają znaczenie
Co jeszcze powinnaś wziąć pod uwagę podczas wyboru lekarza prowadzącego ciążę? Idealnie, jeśli jego gabinet znajduje się w pobliżu miejsca, w którym mieszkasz. Lokalizacja nabiera szczególnego znaczenia w przypadku ewentualnych kłopotów czy komplikacji. Warto sprawdzić, czy zaufany położnik pracuje w szpitalu, w którym planujesz rodzić. Jeśli tak – doskonale orientuje się nie tylko we wszystkich procedurach, ale zna też zwyczaje, które tam panują i może fantastycznie przygotować Cię do „wielkiej chwili”. Poza tym jego wsparcie na porodówce i oddziale bywa bezcenne.
Zapytaj kandydata na Twojego położnika o jego stosunek do obecności partnera podczas porodu, ewentualnych zdjęć, kamery itp. Jeśli chcesz uwiecznić moment, w którym Twój skarb przyjdzie na świat, warto zawczasu sprawdzić takie szczegóły.
Pierwsza wizyta: ważny moment
Pierwsza wizyta to ważny moment – na jej podstawie wyrobisz sobie opinię o specjaliście. Jeśli lekarz widzi Cię po raz pierwszy (nie byłaś wcześniej jego pacjentką), powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad. Rozmowa powinna przebiegać w atmosferze pełnej zaufania i nie może ograniczać się do pytań o historię chorobową czy datę ostatniego krwawienia miesięcznego. Empatyczny lekarz stara się poznać Cię bliżej – dzięki wiedzy udzieli najtrafniejszych porad, skieruje na odpowiednie badania dodatkowe czy szczepienia. Znaczenie ma np. zawód, który wykonujesz, Twoja sytuacja życiowa, hobby, z jakimi ludźmi kontaktujesz się, na co dzień. Zaufany ginekolog położnik próbuje też wysondować, czy ciężarna pacjentka ma np. problem z depresją lub alkoholem. Jeśli tak – powinien zaproponować właściwą pomoc i wskazać miejsca, w których otrzyma stosowne wsparcie.
Niektóre przyszłe mamy zdają się na intuicję. Już podczas pierwszej wizyty wiedzą, czy mają przed sobą dobrego lekarza, któremu powierzą zdrowie własne i nienarodzonego maleństwa. Jeśli czujesz, że specjalista, który cieszy się nieposzlakowaną opinią, jednak Ci nie odpowiada, nie obawiaj się zmiany. Czasem warto posłuchać „wewnętrznego głosu”. Najważniejsze, żebyś czuła się bezpieczna i spokojna, kiedy myślisz o najbliższej przyszłości.