Jak rozpoznać nadciśnienie?

2018-12-10
Jak rozpoznać nadciśnienie?

Nadciśnienie tętnicze to podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi powyżej granic dopuszczalnej normy. Można rozpoznać je w chwili, gdy średnie wartości ciśnienia tętniczego wyliczone w kilku pomiarach, są równe lub wyższe niż 140 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i 90 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego. Idealne ciśnienie tętnicze wynosi 120/80 mm Hg.


Objawy nadciśnienia

Bardzo często zdarza się, że nadciśnienie tętnicze niezależnie od przyczyny przez wiele lat nie daje żadnych objawów. Często występują niejednoznaczne objawy, które mogą pojawiać się także przy innych schorzeniach, dlatego nazywa się je objawami niespecyficznymi dla nadciśnienia tętniczego. Można jednak przyjąć, że im więcej takich objawów obserwujesz u siebie, tym większe jest prawdopodobieństwo, że cierpisz na nadciśnienie tętnicze:

  • bóle i zawroty głowy
  • ucisk w głowie
  • zmęczenie
  • krwawienie z nosa
  • nerwowość, rozdrażnienie
  • zaburzenia snu
  • kołatanie serca
  • duszności
Warto zatem sprawdzać, czy ciśnienie jest w normie, bo gdy objawy zaczną się na siebie nakładać, może być zbyt późno na zniwelowanie strat, jakie z tego powodu poniósł organizm.

Co robić w razie nadciśnienia?

Przede wszystkim należy stosować się ściśle do zaleceń lekarskich. Nie należy dawkować sobie samemu leków ani przyjmować ich na własną rękę. Bardzo ważnym elementem jest wprowadzenie zdrowej, zbilansowanej diety eliminującej niezdrowe pożywienie oraz zadbanie o aktywność fizyczną. Zdrowy styl życia nie tylko ograniczy ryzyko wystąpienia nadciśnienia, ale także zminimalizuje jego agresywny przebieg. Jednakże wysiłek fizyczny powinien być dobrany indywidualnie dla każdej osoby z nadciśnieniem oraz wprowadzany stopniowo.
Należy pamiętać, że posiadamy duży wpływ na kształtowanie swojego ciśnienia. W utrzymaniu jego prawidłowego poziomu nie pomaga nadwaga, nadmierne spożycie soli, alkoholu, picie kawy czy palenie papierosów. 

Jak mierzyć ciśnienie w domu?

Idealnym rozwiązaniem do domowej diagnostyki ciśnienia krwi jest seria ciśnieniomierzy Controly. Urządzenia te są łatwe w obsłudze i w pełni automatyczne. Ponadto posiadają przydatne, dodatkowe funkcje umożliwiające np. wykrycie arytmii serca. Pomiaru takim urządzeniem należy dokonać po pięciu minutach odpoczynku, przynajmniej 30 minut bez picia kawy oraz palenia papierosów. Wcześniejsze stosowanie używek może zaburzyć wynik. Dzięki funkcji MotionSense ciśnieniomierze Controly same wykryją nadmierny ruch ciała i poinformują o konieczności powtórzenia badania.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2018

Polecane

pixel