2020-05-19

Jak prawidłowo wykonać test ciążowy? Testy Pink Test

Śpiesz się powoli

Wiele kobiet wykonuje nawet do kilku testów ciążowych zaledwie parę dni po stosunku. Nie ma to sensu, gdyż wynik najprawdopodobniej i tak wyjdzie negatywny. Gonadotropina kosmówkowa produkowana jest dopiero po zagnieżdżeniu zapłodnionej komórki jajowej w błonie śluzowej macicy, a to nie następuje w ciągu kilku godzin. Dlatego domowy test ciążowy najlepiej wykonać nie wcześniej, niż 10 dni po możliwym zapłodnieniu. Choć korci Cię, żeby przekonać się o tym jak najszybciej, lepiej jest poczekać kilka dni, ewentualnie udać się do laboratorium lub wybrać test o bardzo wysokiej czułości. Szukaj testu o czułość 10 mlU/ml, przykładem takiego produktu jest Pink Superczuły test ciążowy.

Instrukcje są po to, aby je czytać

Niezależnie od tego, czy wybierzesz najbardziej rozpoznawalny test ciążowy na rynku, czy też taki, jaki poleci Ci w danej aptece  farmaceuta, koniecznie zapoznaj się z jego instrukcją. Nie sugeruj się wskazówkami koleżanek, choć na pewno nie są pozbawione dobrych intencji.  W aptekach i drogeriach są dostępne bardzo różne testy ciążowe: paskowe, płytkowe i strumieniowe. Różnica pomiędzy nimi polega przede wszystkim na sposobie użycia. ·       Testy ciążowe płytkowe mają na tzw. płytce dwa okienka - okienko kontrolne, służące skontrolowaniu działania testu oraz okienko testowe, w którym ukazują się wyniki testu. ·       Test ciążowy strumieniowy swoim wyglądem przypomina flamaster. Przed wykonaniem testu należy zdjąć (podobnie jak z flamastra) plastikową nasadkę z paska do absorpcji moczu. ·       Najprostszą formę mają testy ciążowe paskowe. Są to paski testowe, które zanurza się w próbce z moczem. Testy płytkowe i strumieniowe sprzedawane są także w formie testów cyfrowych. Mają one cyfrowy wyświetlacz, na którym pojawia się wynik testu: TAK/NIE. Ufajmy  tylko instrukcjom zawartym na opakowaniu oraz polom testowym na produkcie. Ginekolodzy twierdzą, że najczęstszą przyczyną błędów w wynikach testów ciążowych jest nieprzestrzeganie instrukcji użycia.  I oczywiście każdy test jest jednorazowego użytku!



instrukcja Pink test

Czas, czas i jeszcze raz czas

Wynik testu ciążowego można odczytać po upływie od 1 do 5 minut, w zależności od jego rodzaju. Czas ten z reguły nie przekracza 5 minut (w przypadku testów płytkowych i strumieniowych) oraz 10 minut (w przypadku testu paskowego). Po upływie określonego w instrukcji czasu, ze względu na to, że w obrębie testu zachodzą różne reakcje chemiczne, wynik może być błędny. Przestrzegaj także czasu przeprowadzenia testu - czasu, w którym impregnator musi pozostać pod strumieniem moczu. Instrukcje zamieszczone przy produkcie szczegółowo definiują odpowiednie czasy – są przy wykonywaniu testu bardzo istotne i pomocne. Emocje często zmieniają postrzeganie czasu. Nie staraj się odmierzać go w swojej głowie, skorzystaj ze stopera w komórce bądź zegarku.  

Najlepsza pora dnia

Większość testów jest wystarczająco precyzyjna, aby wykryć hormon beta-HCG o dowolnej porze dnia. Ginekolodzy zalecają jednak użycie pierwszego porannego moczu, bardziej skoncentrowanego po całej nocy.  W ciągu dnia wynik testu zaburzyć może nadmierne spożycie wody, np. wypicie 5 litrów wody po zajęciach sportowych. Grozi to zbytnim rozcieńczeniem hormonów ciążowych w moczu, a tym samym uniemożliwiałoby ich wykrycie. Unikaj także robienia testu w pośpiechu, lepiej poświęć trochę więcej czasu, aby mieć pewność, że wszystko poszło dobrze.

Zachowaj święty spokój

Niezależnie od tego, czy wynik testu jest pozytywny czy negatywny i czy chcesz zajść w ciążę, najważniejsze jest zachowanie spokoju.  I to zarówno podczas przeprowadzania testu, jak i podczas odczytywania wyników. Warto poprosić kogoś o wsparcie w tym momencie, co pozwoli uzyskać jak największy obiektywizm.   Test wskaże Ci także błędy w jego wykonaniu. O błędnym wyniku może świadczyć np. jedna kreska w obszarze (T) lub brak kresek w obszarze kontrolnym (C). Błędny wynik testu ciążowego elektronicznego może wskazywać także komunikat słowny na wyświetlaczu: „error” (z języka angielskiego: błąd) lub brak jakiegokolwiek komunikatu o wyniku testu.


Double check

Wiarygodność testów ciążowych określana jest na 95-99 proc. Dlatego, zanim udasz się do ginekologa, który może w stu procentach potwierdzić lub wykluczyć ciążę (na podstawie badania ginekologicznego lub USG), kup drugi test. Może się także zdarzyć, że test ciążowy jest pozytywny, a lekarz stwierdza brak ciąży. Jest to wynik fałszywie dodatni.

Jego możliwe przyczyny to:

  • specjalistyczne leki zawierające hCG, zwykle podawane w zastrzykach (należy odczekać przynajmniej 14 dni od przyjęcia zastrzyku, aż hormon zostanie wydalony z organizmu)
  • naturalne lub sztuczne poronienie
  • niedawno odbyty poród - hCG utrzymuje się jakiś czas w moczu (nawet do kilku tygodni można uzyskać fałszywie pozytywny wynik) - należy zatem odczekać i dopiero można wykonać test.
Z tą wiedzą, Twój test nie może się nie udać!

Polecane

pixel