Jak poprawnie mierzyć temperaturę?

2018-10-31
Jak poprawnie mierzyć temperaturę?

W jaki sposób mierzyć temperaturę termometrem klasycznym, elektronicznym czy też bezdotykowym?

W jaki sposób przeprowadzić pomiar pod pachą w uchu czy na czole?
Ile wynosi czas pomiaru? Trzeba pamiętać, że prawidłowe wartości temperatury będą różne w zależności od miejsca i sposobu pomiaru a także od wieku badanego. Zobacz jak prawidłowo mierzyć temperaturę.

Czas pomiaru temperatury zależy od rodzaju termometru. Najdłużej mierzy się temperaturę termometrem klasycznym, krócej elektronicznym i bezdotykowym. Zwykle w przypadku nowoczesnych termometrów Controly czas pomiaru wynosi kilka sekund. Prawidłowe wartości temperatury będą różne w zależności od miejsca pomiaru, a także od wieku. 

Jak mierzyć temperaturę?

W dole pachowym

Termometr umieszczamy pod pachą. Końcówka termometru powinna ściśle i ciasno przylegać do skóry pachy. Przez cały czas termometr należy przyciskać ramieniem, w celu uzyskania dokładnego pomiaru. Za prawidłową temperaturę pod pachą uważa się 35,5–37°C. U małych dzieci prawidłowa temperatura w pachwinie wynosi 36.4°C.

W ustach

Przed pomiarem należy bezwzględnie odkazić termometr np. spirytusem salicylowym lub alkoholem i spłukać czystą wodą. Końcówkę termometru należy włożyć głęboko pod język i uważać, by nie przygryzać termometru. Metody tej nie poleca się w przypadku dzieci i niemowląt.

W odbycie

Metoda szczególnie polecana do kontroli temperatury u małych dzieci i niemowląt. Prawidłowa temperatura jest tam najwyższa i wynosi  37,6°C. Połóż dziecko na brzuchu lub na boku. Natłuść końcówkę pomiarową tłustym kremem dla niemowląt lub wazeliną i delikatnie wsuń w odbyt.

W uchu i na czole.

Termometr do ucha i czoła Controly umożliwia zmierzenie temperatury w uchu i na czole w ciągu sekundy. Prawidłowa temperatura w uchu wynosi 37,6°C, na czole z kolei 36,4°C

Jak mierzyć temperaturę u dzieci?

U małych dzieci możemy zauważyć drobne odchylenia od normy temperatur, ponieważ maluchy nie mają dobrze wykształconej termoregulacji ciała. Gorączka może pojawić się u nich po szczepieniach, silnych emocjach lub w przypadku zażywania niektórych leków. W przypadku pomiaru temperatury u dzieci do 5 roku życia, najlepiej mierzyć temperaturę w odbycie, taki pomiar jest najdokładniejszy. W przypadku klasycznego termometru temperaturę mierzymy dwie minuty, lecz w tym celu najskuteczniejszy będzie termometr Babysoft z miękką, elastyczną końcówką. Po zmierzeniu temperatury termometr należy natychmiast umyć wodą z mydłem, trzeba pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem będzie posiadanie osobnego termometru do tego sposobu pomiaru. 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2018

Polecane

pixel