Jak działa szybki test na obecność przeciwciał pojawiających się w wyniku kontaktu z koronawirusem?

2020-04-20
Jak działa szybki test na obecność przeciwciał pojawiających się w wyniku kontaktu z koronawirusem?

Co to jest szybki test kasetkowy?

Szybkie testy służą jako użyteczne narzędzie diagnostyczne zarówno w medycynie, jak i weterynarii, ale także w rolnictwie, przemyśle spożywczym czy ochronie środowiska. Obecnie zyskują coraz większą przewagę nad innymi metodami diagnostycznymi, takimi jak tradycyjne testy laboratoryjne, przede wszystkim ze względu na krótki czas w jakim uzyskujemy wynik, czy też prostotę wykonania, nie wymagającą dodatkowego sprzętu i odczynników, a w wielu przypadkach także niższy koszt pojedynczego badania. Być może nie są tak doceniane w naukowym środowisku, jak metoda PCR czy testy ELISA, a jednak mimo to znajdują coraz częściej zastosowanie w diagnostyce. Test kasetkowy jest testem badającym określony parametr przy użyciu tzw. Kasetki.


Kasetka to rodzaj plastikowej płytki, do której dostarcza się badany materiał ( osocze, krew, mocz) aby otrzymać wynik testu. Testy kasetkowe są bardzo popularne w testach do samokontroli, począwszy od testów ciążowych, po testy na helicobacter, infekcje dróg moczowych, infekcje intymne, badania prostaty, cholesterolu itp.  

                                   

Szybki test na badanie obecności przeciwciał. Co to oznacza?

Testy immunologiczne, zwane kasetkowymi wykrywają przeciwciała skierowane przeciwko koronawirusowi. Są to przeciwciała IgM i IgG które organizm wytwarza, by zwalczać nowy patogen. Powstają one w organizmie z pewnym opóźnieniem, przez co nie można ich wykryć w początkowej fazie. Test na przeciwciała może także wykryć, czy dana osoba miała wcześniej koronawirusa i od tej pory wyzdrowiała. W przypadku pozytywnego wyniku konieczne jest skierowanie na dalszą diagnostykę w celu uzyskania ostatecznej diagnozy. Wykonanie testu przesiewowego pozwala na podjęcie pierwszych, niezbędnych działań, co jest kwestią kluczową w czasie zagrożenia epidemiologicznego.

Kiedy warto wykonać szybki test?

Test warto wykonać w następujących przypadkach:

  • w przypadku podejrzenia kontaktu z zakażonym u osoby bez objawów wskazujących na zakażenie
  • w celu wykrycia osób, które przechodzą infekcję bezobjawowo lub skąpo objawowo
  • przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu lub zakończeniu kwarantanny
  • w celu różnicowania z innymi chorobami o objawach grypopodobnych
  • w badaniach epidemiologicznych dla ustalenia szerzenia się zakażenia

Dlaczego test zwany jest szybkim testem?

Molekularne testy na koronawirusa, wykonywane w wyspecjalizowanych laboratoriach  oparte są na technologii real time PCR wykrywających od jednego do trzech celów genowych 2019-nCoV w pobranym materiale z wymazu z gardła. Czas badania to zwykle kilka godzin. Testy PCR ( testy wymazów) mogą  jedynie stwierdzić, czy dana osoba ma wirusa, a nie, jeśli pacjent go miał i wyzdrowiał. Te testy wymazów również trwają znacznie dłużej, aby uzyskać wynik. Test na obecność przeciwciał daje odpowiedź w przeciągu 15 minut i nie wymaga specjalistycznego laboratorium. Test przeznaczony jest tylko do użytku profesjonalnego.


Jak wykonać test kasetkowy?

Test można przeprowadzić za pomocą urządzenia, tzw.analizatora lub za pomocą płytki( kasetki). W przypadku szybkiego testu kasetkowego, wystarczy nakłuć palec i umieścić w odpowiednim otworze kasetki jedną kroplę krwi i dwie krople buforu ( płyn dołączony do testu) . Test daje odpowiedź w przeciągu 15 minut. Jeśli w obszarze kontrolnym testu pojawi się pasek, oznacza to, że test został poprawnie wykonany. Kolejne 2 paski  wskażą obecność przeciwciał , IgM i IgG . Pojawienie się dwóch pasków w obszarze IgM i IgG  oznaczają, że wynik jest pozytywny, ich brak- negatywny.




Ile kosztuje szybki test na obecność przeciwciał koronawirusa?

Cena jednostkowego testu waha się w zależności od producenta. Można je wykonać w niektórych gabinetach prywatnych. Jednym z dystrybutorów szybkich testów jest marka Miniclinic, dostarczająca analizatory i testy dla profesjonalistów. W jej ofercie znajdziesz 2 rodzaje testów kasetkowych skierowanych do lekarzy i diagnostów, z czego jeden z nich jest bardzo prostym w wykonaniu testem, nie wymagającym dodatkowego specjalistycznego analizatora. Oba testy muszą być jednak wykonane przez profesjonalistę: lekarza, laboranta bądź diagnostę.

https://miniclinic.pl/product-pol-590-SARS-CoV-2-Antibody-Test-20-testow-metoda-przeplywu-bocznego-szybki-test-na-koronawirus.html
 

Jaka jest wiarygodność testu kasetkowego?

Oczywiście rozstrzygające jest badanie genetyczne, chociaż i ono ma swoje słabe strony, jeżeli chodzi o stabilność RNA wirusa po pobraniu, podczas przechowywania i transportu materiału do laboratorium, co wiąże się z ryzykiem fałszywie ujemnego wyniku. Ale szybkiego testu nie powinniśmy traktować jako alternatywy do metody PCR, tylko jako alternatywy dla obecnie stosowanej metody przesiewowej w postaci badania termometrem i przeprowadzenia wywiadu epidemiologicznego. Szerokie zastosowanie szybkiego testu na obecność IgM i IgG przeciw 2019-nCoV jako badania przesiewowego może umożliwić typowanie większej liczby pacjentów do izolacji oraz dalszej diagnostyki genetycznej.   Oczywiście, żadne z tych badań, w przypadku wyniku ujemnego ze względu na za małą ilość markera, nie wyeliminuje ryzyka, że choroba pojawi się już po pobraniu materiału. W takich przypadkach badania należy powtarzać. Z kolei w przypadku testu immunologicznego przeciwciała zostaną wykryte również po zakończeniu infekcji.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020
pixel