Jak długo trwa ciąża?

2016-12-28

 

Pytanie tylko pozornie nie nastręcza trudności.  Zazwyczaj w powszechnej świadomości funkcjonuje bezdyskusyjny  termin - 9 miesięcy. Niemniej, większość kobiet zdaje sobie sprawę, iż kluczowe w przypadku ciąży są jednak tygodnie, a nie miesiące. Ile zatem trwa ciąża? Jak precyzyjnie określić datę porodu?

Od kiedy liczy się ciążę?

Temu zagadnieniu poświęca się wiele uwagi. Przede wszystkim kluczowe jest rozpoznanie, że jest się w ciąży. Tutaj obserwacje mogą wskazywać na objawy przypuszczalne (nudności, wymioty, bolesność piersi, częste oddawanie moczu, niechęć do niektórych pokarmów), objawy prawdopodobne (powiększenie piersi, brzucha, podwyższenie temperatury ciała, dodatni wynik testu ciążowego - wygodnym i sprawnym rozwiązaniem może być sięgnięcie po łatwy w użyciu test strumieniowy PINK Express), objawy pewne (wysłuchanie czynności płodu, czucie ruchów płodu, wykazanie w badaniu USG obecności płodu)1.  Jeśli przeszłaś kolejne etapy i wszystko wskazuje na to, że będziesz mamą, zapewne interesujące jest dla Ciebie stwierdzenie wieku dziecka. Najprostszym sposobem pomocnym w stwierdzeniu tego, jest liczenie wieku ciąży począwszy od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a następnie korekta tego terminu w oparciu o wynik badania USG, które przeprowadza się w pierwszym trymestrze2. Konieczne jest precyzyjne wyznaczenie długości ciąży.  

Szczególna sytuacja, w której ta dokładność jest niezbędna, to czas okołoporodowy, a także okoliczności zagrożenia ciąży - możliwość poronienia, zatrzymania  jej rozwoju.

Czas trwania ciąży - ile tygodni?

Konieczne w przypadku ciąży jest określenie czasu jej trwania. A tu, jak wiadomo, operować powinnaś liczbą tygodni - zgodnie z medycznymi wskazaniami i wyliczeniami.  Zakłada się, że normatywny czas trwania ciąży powinien wynosić od 38 do 42 tygodni. Właściwe wyliczenie długości ciąży opiera się na dwóch zasadach. Zgodnie z tą pierwszą - zakłada się, że pierwszym dniem ciąży jest pierwszy dzień ostatniej miesiączki, co finalnie przekłada się na 280 dni. W drugim sposobie liczenia pierwszym dniem określa się termin, w którym nastąpiło zapłodnienie, wówczas ciąża trwa 266 dni. Przekroczenie czasu 294 dni oznacza urodzenie po wyznaczonym terminie3.

USG - konieczna korekta wstępnych wyliczeń wieku ciąży

Przeprowadzenie badania ultrasonograficznego jest niezbędne do właściwego określenia wieku ciąży i zachowania bezpieczeństwa w czasie jej trwania.  Dodatkowo, okazuje się to niezbędne w przypadku kobiet, które nie miały regularnych cykli miesiączkowych.  W trakcie takiego badania określa się długość ciemieniowo-siedzeniową płodu, dwuciemieniowy wymiar główki płodu, długość kości udowej, poprzeczny wymiar móżdżku płodu. Wyniki mogą być jednak mylące z uwagi na różny przebieg wzrostu płodu w poszczególnych przypadkach4.

Okres w ciąży - czy to normalne?

Zdarza się, że podejrzewasz, że zaszłaś w ciążę, a miesiączkowanie nie ustępuje.  Identyfikujesz ten stan, jako okres bycia w ciąży, co również może być niewłaściwym twierdzeniem.  Przyczyny leżą czasem w zmianach hormonalnych, m.in. niedoborze progesteronu, co skutkuje możliwością wystąpienia plamień. Zagnieżdżające się jajeczko w macicy również może powodować krwawienie. Niestety, przyczyny bywają dotkliwe w skutkach. Czasem to krwawienie oznacza, bowiem obumarcie zarodka. Zazwyczaj trwa kilka dni, odczujesz wówczas silny ból w okolicach podbrzusza,  a także towarzyszący temu ból kręgosłupa i skurcze macicy o różnym natężeniu. Innym źródłem tego, co ty identyfikujesz, jako miesiączka w ciąży, może być ciąża pozamaciczna, czyli zagnieżdżenie jajeczka w jajowodzie. Krwawienie jest nadzwyczaj obfite, ból ostry. W tym przypadku ważne jest szybkie zdiagnozowanie problemu i udanie się po niezbędną pomoc lekarską5.

 

Bibliografia:

1. http://ciaza.mp.pl/poczecie/61883,jak-rozpoznac-ciaze, dostęp: 24.08.2016.

2. http://ciaza.mp.pl/przebiegciazy/61966,jak-ustalic-wiek-dziecka-i-termin-porodu, dostęp: 24.08.2016.

3. Tamże.

4. Tamże.

5. Beata BanaszewskaAntoni Basta, Krzysztof Czajkowski, Położnictwo i ginekologia. Tom 1-2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.


Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2016
pixel