Jak dbać o higienę jamy ustnej?
Prawidłowa i systematyczna higiena jamy ustnej to ważny krok w walce o zdrowe zęby oraz ładny uśmiech. Staranne szczotkowanie zębów oraz stosowanie nitek dentystycznych i płynów antybakteryjnych obniża ryzyko wystąpienia próchnicy i chorób dziąseł. Dobry stan zdrowia jamy ustnej ma znaczenie dla ogólnego samopoczucia. Sprawdź, jak zadbać o jamę ustną – oto kilka praktycznych porad.
Higiena jamy ustnej
By jak najdłużej cieszyć się zdrową jamą ustną, trzeba regularnie przestrzegać kilku zasad. Oto krótki instruktaż higieny jamy ustnej. Podstawą są kontrole u stomatologa, bo można wtedy znaleźć różne ubytki, a także rozpoznać problemy z dziąsłami lub inne. Znaczenie ma też regularne oczyszczanie zębów z nalotów w gabinecie stomatologicznym. Bardzo duże znaczenie ma także higiena jamy ustnej, gdyż znacznie ogranicza ryzyko wystąpienia próchnicy oraz chorób przyzębia. Dokładne szczotkowanie zębów dwa razy dziennie to minimum. Warto też myć je dodatkowo w ciągu dnia, po każdym posiłku, jeśli jest taka możliwość. Ewentualnie pomocne będą też płukanki antybakteryjne oraz gumy do żucia bez cukru. Efektem powinny być czyste zęby, bez resztek pokarmowych, dziąsła mające różowy kolor, brak krwawień podczas szczotkowania lub nitkowania, brak problemów z nieświeżym oddechem.
Higiena zębów od dziecka – nauka dobrych nawyków
Nasze nawyki kształtujemy od dziecka, dlatego tak ważna jest edukacja stomatologiczna. Ważne, by maluchy w wieku przedszkolnym nauczyły się odpowiednich technik szczotkowania zębów i innych zabiegów.
Zdrowe zęby nie tylko ładnie wyglądają, ale też dodają pewności siebie, pozwalają na spożywanie wszystkich pokarmów i prawidłowe mówienie. Codzienna profilaktyka pomoże zapobiec problemom przed ich pojawieniem się. Nie jest bolesna ani stresująca, a poza tym z pewnością jest tańsza niż leczenie zębów i chorób, którym można było zapobiec. Kształtowanie nawyków najlepiej wpajać poprzez wspólne szczotkowanie zębów. Rodzice powinni świecić przykładem. Dzieci najlepiej uczą się przez naśladowanie.
Warto również stosować szczoteczki do zębów z minutnikiem. Odmierzają czas mycia zębów na wesoło, uczą zdrowych nawyków poprzez zabawę.
Szczoteczki z minutnikiem Dr Scott. Posiadają wbudowany minutnik, który odlicza optymalny czas mycia zębów. Wystarczy nacisnąć przycisk w korpusie, a rozpocznie się odliczanie. Szczoteczki mają też zaokrąglone końcówki, specjalnie zaprojektowane dla buzi dzieci, a także włosie Tynex® DuPont łączące skuteczność z delikatnością – zapewniają czyszczenie całej powierzchni zębów. Szczoteczki są atrakcyjne wizualnie, do wyboru są modele z różnymi postaciami zwierząt i w różnych kolorach. Migająca szczoteczka Dr Scott uczy nawyku mycia zębów i pomaga doskonalić technikę szczotkowania poprzez zabawę.
Szczoteczki pszeniczne i bambusowe Dr Scott. Dla dzieci do wyboru są różne rodzaje szczoteczek – na przykład w ofercie marki Dr Scott znajdziemy szczoteczki bambusowe Bambus Twist. Wyjątkowo miękkie włosie skutecznie usunie kamień nazębny, nie zarysuje szkliwa i nie podrażnia dziąseł. Te szczoteczki są idealne dla EKO miłośników.
Higiena zębów krok po kroku
Higiena zębów to proste czynności, które obniżają ryzyko wystąpienia próchnicy zębów, chorób dziąseł i innych problemów jamy ustnej. Oto najważniejsze z nich.
Szczoteczka do zębów
Wyróżniamy różne szczoteczki ze względu na m.in. budowę części pracującej, sposób posługiwania się nimi, materiał i twardość włosia. Dodatkowo pomocne będą szczoteczki do zadań specjalnych, np. służące do szczotkowania przestrzeni międzyzębowych. Ze względu na sposób posługiwania się szczoteczką do wyboru są szczoteczki manualne i elektryczne oraz soniczne. Jeśli preferujesz tradycyjne szczoteczki, wybieraj miękkie lub średnie, by nie podrażniać dziąseł. Silne szorowanie twardą szczoteczką może przyczynić się do tego, że dziąsła będą krwawić, zęby będą nadwrażliwe, a szyjki zębów odsłonią się. Co 3-4 miesiące wymień ją na nową. Zbyt twarda lub zbyt miękka szczoteczka nie spełni swojej roli. Niedostosowana do potrzeb często jest powodem pojawiania się podrażnień dziąseł i stanów zapalnych.
Jak prawidłowo szczotkować zęby?
Szczotkowanie powinno trwać co najmniej około dwóch minut bez względu na to, jakiej szczoteczki używasz. Należy ustawić szczoteczkę pod kątem 45° do linii dziąseł i czyścić je ruchem wymiatającym lub obrotowym, zaczynając od linii dziąseł. Następnie szczotkuj starannie i delikatnie wewnętrzną, zewnętrzną oraz żującą powierzchnię zębów. Wykonuj proste ruchy do przodu i do tyłu. Wyczyść także język, by pozbyć się bakterii oraz odświeżyć oddech. Pamiętaj, że prawidłowe szczotkowanie zębów zapobiega rozwojowi zarówno próchnicy pierwotnej, jak i wtórnej. Należy szczotkować wszystkie zęby, nie pomijając żadnego ani żadnej jego powierzchni.
Szczoteczka manualna, elektryczna czy soniczna?
Dzieciom, które uczą się dbać o zęby, na początku zaleca się szczoteczki manualne. W przypadku osób dorosłych wybór zależy od ich preferencji, stanu uzębienia i kondycji dziąseł. Nowoczesnym rozwiązaniem są szczoteczki soniczne, które są świetne dla osób z problemami periodontologicznymi. Za pomocą ultradźwięków usuwają z zębów kamień i inny osad. Ręczne szczotkowanie to około 100 ruchów na minutę, z kolei w przypadku nowej generacji szczoteczek sonicznych to aż kilkadziesiąt tysięcy.
Szczoteczka soniczna Controly Supersonic
Jest dostępna w kolorze białym lub czarnym. Dzięki 48 000 wibracjom / min szczoteczka może usunąć aż do 10 razy więcej kamienia niż szczoteczki tradycyjne. Została dostosowana do zębów wrażliwych i dziąseł z problemami. Do wyboru jest pięć programów czyszczenia. Szczoteczka posiada 2-minutowy timer oraz może pracować do 40 dni na jednym ładowaniu. W zestawie są cztery końcówki, czyli zapas na cały rok, a także etui podróżne. Będzie doskonałym wyborem zarówno dla dorosłych, jak i dla młodzieży.
Szczotkowanie języka
Do szczotkowania języka służy wcześniej stosowana szczoteczka do zębów albo specjalnej skrobaczki. Na taką skrobaczkę należy nałożyć pastę do zębów i zacząć delikatnie skrobać górną powierzchnię języka. To prosty sposób, by usunąć z jego powierzchni nalot, w którym gromadzą się miliony bakterii. Ta czynność powinna być elementem codziennej rutyny podczas higieny jamy ustnej.
Pasta do zębów
Najważniejsze są Twoje indywidualne potrzeby. Dostępne są różne rodzaje past – uniwersalne, do zębów wrażliwych, przeciwko paradontozie, dla osób z chorobami przyzębia, wybielające, ziołowe oraz zapobiegające erozji. Nie ma jedynej idealnej pasty polecanej dla każdego. Pasty różnią się składem, który ma wpływ na ich działanie, a także siłą ścieralności zębiny i szkliwa. Ile osób, tyle oczekiwań i potrzeb – dla każdego z nas inny produkt może okazać się najlepszy. Najważniejsze aby była stałym elementem codziennej higieny jamy ustnej.
Nitkowanie zębów
Warto też codziennie nitkować zęby. Technika nitkowania jest prosta. Urwij około 45 cm kawałek nici, pozostaw między palcami 2,5-5 cm. Przesuwaj powoli nić zagiętą wokół zębów. Wyczyść miejsca poniżej linii dziąseł, ale żadnych ruchów nie wykonuj szybko i gwałtownie.
Płyny antybakteryjne do jamy ustnej
Rekomendowane jest też stosowanie płynów do płukania jamy ustnej zawierających fluor. To popularne produkty przydatne w codziennej higienie tego obszaru. Nie zastąpią mycia zębów i nitkowania, ale jako dodatkowy środek zmniejszą ryzyko rozwoju próchnicy. Pomagają oczyścić jamę ustną po myciu zębów i uzyskać efekt świeżego oddechu.
Podsumowanie
Zdrowie jamy ustnej to dobra kondycja wszystkich jej elementów. To nie tylko zęby, ale także język, dziąsła, mięśnie żujące, błona śluzowa jamy ustnej i gardła, szczęka i żuchwa, podniebienie twarde i miękkie, ślinianki oraz usta. Zdrowie jamy ustnej odgrywa rolę też w sferze psychicznej – gwarantuje pewność siebie w relacjach. Dodatkowo pamiętaj o zaleceniach specjalistów i roli profilaktyki – specjaliści zalecają aby przynajmniej raz w ciągu 6 miesięcy pojawić się w gabinecie stomatologicznym.