Infekcje pochwy w ciąży - objawy, diagnoza i sposoby leczenia

2016-12-12

 

Ciąża to szczególny moment w życiu kobiety - absorbujący uwagę od samego początku, poprzez stopniowo zachodzące zmiany w fizjonomii, fizjologii oraz w przygotowaniu emocjonalnym i psychicznym. Warto wówczas szczególnie zadbać o swoje zdrowie, by uchronić siebie i dziecko przed możliwymi negatywnymi konsekwencjami zaniedbań. Jedną z takich dolegliwości występujących podczas ciąży jest infekcja pochwy. Jak sobie z nią radzić, gdy się pojawi? Jak ją rozpoznać?

Ciąża - infekcja pochwy

Ciąża to stan, który z oczywistych powodów wymaga szczególnej dbałości o zdrowie, stąd konieczne jest przeprowadzanie dużej liczby cyklicznych badań. Jak możliwa jest, zatem infekcja w ciąży, skoro poddana jesteś wówczas takiej uważnej kontroli? Otóż stan, w którym jesteś niesie ryzyko namnażania się drobnoustrojów w sprzyjającym temu środowisku pochwy. Skąd one się biorą? Rozwijają się pod wpływem estrogenów, a ich liczba diametralnie wzrasta w organizmie kobiety będącej w ciąży. Zmienia się stężenie glikogenu w śluzówce pochwy, co zmienia odczyn pH z kwaśnego na zasadowy. A to jak wiadomo idealne środowisko do namnażania się bakterii. Nie pomaga wówczas system odpornościowy, który w tym okresie jest nieco osłabiony, co z kolei daje drobnoustrojom dodatkową szansę na rozwój1.

Infekcja pochwy w ciąży - jak ją rozpoznać?

Elementarna znajomość swojego ciała i uważna jego obserwacja powinny wystarczyć, by taką infekcję u siebie rozpoznać. Przede wszystkim powinnaś zwrócić uwagę na wydzielinę śluzową - powinna być przezroczysta, o delikatnie kwaśnym zapachu. Jeśli zauważyłaś zmiany w jej barwie, niepokojąco grudkowatą konsystencję, a ponadto odczuwasz nieprzyjemny zapach, swędzenie, pieczenie, kłucie, a w trakcie stosunku ból w pochwie, to najprawdopodobniej masz infekcję2.

Domowe testowanie

Jeśli chcesz się dowiedzieć, w jakim stopniu jesteś narażona na infekcje dróg rodnych lub obserwujesz niepokojące objawy w wydzielinie śluzowej, które mogą wskazywać na bakteryjną infekcję, możesz spróbować pierwszą diagnozę postawić sobie sama. Pomocny w tym będzie pH TEST, dzięki któremu określisz, czy pH pochwy jest prawidłowe. Test występuje w formie aplikatora, który należy umieścić w pochwie na 10 sekund. Jeśli otrzymany wynik jest prawidłowy (wartość pH wynosi poniżej 4,4), wówczas infekcja bakteryjna pochwy jest mało prawdopodobna.

Infekcje pochwy w ciąży - leczenie

Infekcje w ciąży są różne. Może Cię dotknąć bakteryjne zapalenie pochwy, grzybica pochwy, rzęsistkowe zapalenie pochwy, zakażenie chlamydiozą. Musisz uważać na infekcje, gdyż zbagatelizowanie tego problemu może doprowadzić do przedostania się drobnoustrojów do płynu owodniowego i zakażenia nimi dziecka. Infekcja wykryta w odpowiednim momencie pozwala na zaaplikowanie odpowiedniego antybiotyku (Tobie pomoże, dziecku nie zaszkodzi). Konieczne będzie także odbudowanie pH, co można uzyskać poprzez stosowanie globulek dopochwowych. Wszystkie kroki powinnaś wykonywać pod opieką lekarską!3

Obcisłe ubrania w ciąży? Raczej nie

Istnieją proste sposoby, dzięki którym zminimalizujesz ryzyko wystąpienia infekcji. Zaleca się niewkładanie bielizny obcisłej - konieczna jest właściwa cyrkulacja powietrza. Dlatego też lepszym wyborem jest koszula nocna niż piżama i noszenie wyłącznie bawełnianej bielizny.

 

Bibliografia:

1. Ian A. Greer, C. Nelson-Piercy , B. Walters, Choroby internistyczne i inne zaburzenia zdrowotne w ciąży, Wydawnictwo Urban & Partner, Warszawa 2009.

2. Tamże.

3. Tamże.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2016
pixel