Infekcje intymne

2017-02-05
Infekcje intymne

 

  Czy grzybica jest częstym schorzeniem?
  Ocenia się, że nawet 75% kobiet choruje przynajmniej raz w życiu na grzybicę pochwy i sromu, a u blisko 40-50% ma ona charakter nawrotowy. Grzybica pochwy jest wywoływana najczęściej przez drożdżaki z gatunku Candida, które stają się dominujące w mikroflorze pochwy. Zakażenie stanowi często jedno z działań ubocznych antykoncepcji hormonalnej.   

Skąd się bierze grzybica pochwy?
  Chorobę wywołuje kilka rodzajów grzybów z gatunku Candida, najczęściej Candida albicans. Ich obecność na skórze i błonach śluzowych zdrowego człowieka jest zjawiskiem normalnym. Problemy pojawiają się, gdy spada odporność organizmu - to daje zielone światło grzybom. Zakażeniom sprzyja również stosowanie antybiotyków (gdyż niszczą nie tylko „złe”, ale też „dobre” bakterie) i leków immunosupresyjnych. Przyczyną kłopotów może być noszenie ciasnej i syntetycznej bielizny, a także obcisłych dżinsów, bo powodują przegrzanie okolic intymnych i nadmierną wilgotność, którą uwielbiają grzyby. Grzybica częściej dokucza osobom chorym na cukrzycę i kobietom w ciąży. Chorobą można zarazić się na basenie, w saunie czy szatni fitness klubu, a także używając ręcznika czy przyborów toaletowych osoby zakażonej.   

Jakie są objawy drożdżycy?
  Najczęściej występuje dokuczliwy świąd albo pieczenie okolic intymnych, bolesność przy oddawaniu moczu lub współżyciu płciowym. Wargi sromowe są zaczerwienione i obrzęknięte. Pojawiają się bezwonne, grudkowate upławy, wyglądem przypominające biały ser.   

Jak sobie poradzić z intymną infekcją?
  Podczas badania ginekologicznego lekarz pobierze wymaz z pochwy. W leczeniu stosuje się leki przeciwgrzybicze w formie kremów lub globulek dopochwowych. Taka terapia trwa od kilku dni do 2 tygodni. Często wraz z leczeniem miejscowym lekarz zaleca środki doustne (np. z ketokonazolem). Pamiętaj, że jeśli współżyjesz, leczyć musi się również twój partner. Grzybica, niestety, lubi powracać, zwłaszcza, jeśli jest niedoleczona lub niewłaściwie leczona. Zwykle wtedy infekcje są znacznie silniejsze i trudniej je pokonać.

 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2017
pixel