Historia testu ciążowego
Test ciążowy można dzisiaj kupić w każdej aptece, supermarkecie czy drogerii. Na rynku dostępnych jest wiele marek, oferujących testy w kilku formatach. Dzięki testom kobieta wie o swojej ciąży niemal od jej pierwszych dni. Jednak taką możliwość kobiety mają dopiero od kilkudziesięciu lat. A jakie metody dostępne były zanim powstał znany nam dzisiaj test ciążowy?
W starożytnym Egipcie
Pierwsze wzmianki o metodzie, pozwalającej kobiecie wykryć, czy jest w ciąży, pojawiają się jeszcze w starożytnym Egipcie. Egipcjanki przez kilka dni skrapiały swoim moczem ziarna pszenicy i jęczmienia. Jeśli zakiełkowała pszenica, oznaczało to, że urodzi się dziewczynka, jeśli jęczmień to na świat miał przyjść chłopiec. Jak się okazuje, w latach 60. XX wieku naukowcy potwierdzili wiarygodność te metody aż w 70%!
Mocz z winem?
Z kolei w Europie począwszy od Średniowiecza niezwykle popularną metodą było analizowanie moczu. Już wtedy uważano, że na podstawie oceny moczu, czyli jego koloru, zapachu, czy gęstości można odczytać stan zdrowia pacjenta. Tym samym wierzono, że w ten sposób można rozpoznać mocz ciężarnej kobiety. Mocz kobiety w ciąży miał być o jasnym słomkowym kolorze z lekką białą pianką na powierzchni. Według innej metody łączono mocz kobiety z winem i obserwowano, w jaki sposób reaguje. Rzeczywiście, alkohol reaguje z niektórymi składnikami moczu, więc i ta metoda mogła się odznaczać pewną skutecznością.
Ciągłe poszukiwania skutecznej metody
Wiek XIX to bardziej racjonalne podejście do tematu szukania skutecznego sposobu na wykrycie ciąży. Jest to czas wielu istotnych badań i odkryć na temat mechanizmów funkcjonowania ludzkiego organizmu. Skupiono się na analizowaniu kobiecego ciała, również jego aspektów psychicznych, szukano również zewnętrznych oznak, symptomów wczesnej ciąży. Jednak, mimo, że medycyna i nauki jej pokrewne intensywnie się w tym czasie rozwijały a naukowcy wiedzieli coraz więcej o ludzkim organizmie, to odkrycie systemu hormonalnego człowieka możliwie było dopiero za niemal dwa stulecia. Bez tej wiedzy odkrycie skutecznego i wiarygodnego testu ciążowego nie było możliwe.
Przełom w badaniach
Dopiero około 100 lat temu naukowcy odkryli system hormonalny i tym samym ok. 1925 roku wykryli hormon gonadotropinę kosmówkową. Pozwoliło to w końcu na ustalenie wiarygodnego markera w moczu potwierdzającego ciążę. Kolejne lata to w większości ulepszanie już samej techniki oznaczania hCG w moczu. W latach 70. XX wieku kobieta mogła już pobraną próbkę moczu zanieść do laboratorium, gdzie wykonywano test. Ówczesne szybkie testy diagnostyczne były jeszcze skomplikowane i składające się z wielu części oraz wymagające kilkustopniowej analizy. Tym samym mogły być wykonywane tylko przez specjalistów. Dopiero lata 90. przyniosły zdecydowany postęp w tej kwestii, kiedy pojawiły się proste, kompaktowe jednostopniowe domowe testy ciążowe, jakie znamy obecnie.
Nowoczesne testy ciążowe
Współczesna kobieta ma do wyboru kilka rodzajów testów, różniących się sposobem wykonania:
Test strumieniowy
Najpopularniejszym a zarazem najwygodniejszym i najprostszym rodzajem testu ciążowego jest test strumieniowy. Test ma postać plastikowego flamastra. Kobieta sama może wybrać sposób jego aplikacji - końcówkę testu można skierować bezpośrednio pod strumień moczu albo też zanurzyć ją na około 10 sekund w moczu zebranym uprzednio do suchego i czystego naczynia. Wynik testu w postaci dwóch (wynik pozytywny) lub jednego (wynik negatywny) barwnego prążka można odczytać już po 3 minutach.
Test płytkowy
Na rynku dostępny jest również test płytkowy. Sposób wykonania tego testu polega na pobraniu porannego moczu do suchego i czystego pojemnika, a następnie naniesieniu 3 kropli - przy pomocy załączonej sterylnej pipetki - na płytkę testową. Wynik testu w postaci dwóch (wynik pozytywny) lub jednego (wynik negatywny) barwnego prążka można odczytać już po 3 minutach.
Test paskowy
Pasek testowy zanurza się w moczu do odpowiedniej wysokości oznaczonej, jako linia „MAX”. Wynik testu można odczytać po 3 minutach. Jeśli nie pojawi się żadna barwna linia, należy odczekać jeszcze 1 minutę. Jedna kreska oznacza wynik negatywny, czyli brak ciąży, dwie kreski to wynik dodatni, czyli ciąża.
Źródła:
http://www.history.nih.gov/exhibits/thinblueline/timeline.html
http://www.early-pregnancy-tests.com/history.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Pregnancy_test
http://kobieta.wp.pl/gid,12821856,img,12821877,kat,119634,title,Wierzyc-testom-ciazowym,galeriazdjecie.html