Endometrioza a ciąża

2016-12-26

 

Zawsze marzyłaś o posiadaniu dużej rodziny? Starasz się zrealizować swoje pragnienia, próbując zajść w ciążę - niestety, nie kończą się one spodziewanym efektem. Szukasz przyczyn pod bacznym okiem lekarza... diagnoza wskazuje na endometriozę. Popadasz w panikę. Spokojnie - to nie jest sytuacja dramatyczna. Przy podjęciu odpowiednich działań, możliwe będzie zajście w ciążę i nierezygnowanie z dotychczasowych marzeń!

Endometrioza  - co to za choroba?

Endometrioza objawia się występowaniem zmian w układzie anatomicznym układu rozrodczego u kobiet.  Najogólniejsza definicja tej choroby to występowanie błony śluzowej poza jamą macicy. Towarzyszą temu zmiany w postaci guzków, krwawień, zrostów, blizn i zapaleń.  Niekiedy zachorowanie na tę chorobę oznacza konieczność usunięcia macicy. Lekarze zachodzą w głowę nad ustaleniem przyczyn zachorowalności na endometriozę - niestety wciąż są one nieznane. Źródeł można się doszukiwać w genetyce, wpływie środowiska, alergiach, autoimmunologii. W grupie zwiększonego ryzyka znajdują się kobiety, których krewne przechodziły przez tę chorobę, a także te, które we wczesnym wieku zaczęły miesiączkować, mają stosunkowo krótkie cykle miesiączkowe, doświadczyły zakażeń lub są bezdzietne1.

Endometrioza - jak rozpoznać tę przypadłość?

W związku z naturalnym powiązaniem choroby z układem rozrodczym, ma ona bezpośredni wpływ na płodność. Jeśli długo nie możesz zajść w ciążę, przeprowadzane testy (np. PINK Express - łatwy i wygodny w użyciu) wciąż wskazują na wynik ujemny, a jednocześnie obserwujesz u siebie występowanie objawów takich jak:  bolesne miesiączkowanie, bolesne stosunki płciowe, ból w czasie wypróżniania, ból brzucha, krzyża, miednicy, powinnaś wzmóc swoją czujność i zwrócić uwagę na cykliczność pojawiania się takich symptomów.  Zweryfikuj swoje objawy z pomocą lekarza. Niekiedy choroba ta przebiega bezobjawowo, wówczas o jej istnieniu możesz dowiedzieć się przy okazji kontrolnego badania ginekologicznego2.

Jak ją leczyć?

Rozpoznanie endometriozy następuje w wyniku klinicznej obserwacji objawów, badań diagnostycznych, laparoskopii, badań obrazowych. Po ustaleniu diagnozy czas na wybór metody leczenia tej przypadłości. I tu stajesz przed kolejnym wyborem, uzależnionym od kosztów, które jesteś w stanie ponieść, skuteczności klinicznej danej metody, doświadczenia lekarza. Możesz zdecydować się na leczenie farmakologiczne, chirurgiczne lub wspomóc się obiema metodami. Zasadniczym argumentem przy wyborze odpowiedniej metody leczenia endometriozy u danej kobiety są jej plany odnośnie posiadania dziecka3.

Endometrioza a ciąża

Zdecydowanie się na leczenie farmakologiczne nie jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli marzysz o szybkim zajściu w ciążę. Farmakoterapia zakłada przyjmowanie różnego typu leków hormonalnych, co finalnie nie skutkuje całkowitym wyleczeniem i niestety nie poprawia płodności, tylko wręcz niekorzystnie na nią wpływa. W takim przypadku leczenie i tak ostatecznie musi doprowadzić do przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Działania mogą przyjmować postać chirurgii zachowawczej, która okazuje się skuteczna, gdy lekarz ma do czynienia z niewielkimi zrostami lub torbielami do usunięcia. Zaobserwowano, iż likwidacja ognisk endometriozy przyczynia się do poprawy płodności. Najczęściej wykorzystywaną metodą chirurgiczną, uznawaną za bezpieczną, jest laparoskopia. Niekiedy jednak konieczne jest zastosowanie radykalnego leczenia chirurgicznego polegającego na usunięciu macicy i jajników z przydatkami4.

Endometrium i ciąża - udało się!

Jeśli udało się skutecznie pozbyć ognisk endometriozy przy pomocy chirurgicznego leczenia zachowawczego, to nie powinnaś zwlekać z... urodzeniem dziecka! Jeżeli pomimo oczekiwanego efektu leczenia, nie udaje Ci się zajść w ciążę, warto wówczas zainteresować się pozaustrojową formą zapłodnienia. O ile jednak, szczęśliwie, leczenie pomogło w realizacji pragnienia o posiadaniu dziecka, to jest duża szansa na to, że ciąża zahamuje rozwój chorobliwych ognisk endometrium5.  

 

Bibliografia:

1. http://www.mp.pl/pacjent/choroby/88290,endometrioza, dostęp: 25.08.2016.

2. Tamże.

3. http://www.mp.pl/ginekologia/wideo/112116,diagnostyka-i-leczenie-endometriozy-w-swietle-nowych-wytycznych-eshre, dostęp: 25.08.2016.

4. Tamże.

5. Tamże.

 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2016
pixel