Domowy test na krew utajoną w kale - sposób na wczesne wykrycie raka jelita grubego
Zaobserwowana krew w kale zawsze powinna niepokoić i mobilizować do natychmiastowego udania się po pomoc medyczną. Nie zawsze jednak ta krew jest widoczna na papierze czy w stolcu. Niekiedy mamy do czynienia z krwią utajoną, której obecność można wykryć tylko za pomocą badań diagnostycznych. Warto wykonać test na krew utajoną, by możliwie wcześnie zareagować na alarmujące wyniki. Można także taki test przeprowadzić w domu przy użyciu FOB TESTU .
Krew w kale - jakie mogą być tego przyczyny?
Krew w kale może mieć swoje źródło w krwawieniu z odbytu lub krwawieniu, które wystąpiło dużo wcześniej, w jelitach. Przyczyny takiego objawu można się doszukiwać w hemoroidach, wrzodach, łagodnych formach nowotworowych - gruczolakach, polipach, zmianach naczyniowych i zapalnych, raku jelita, krwawieniu z uchyłków1.
Co powinno Cię skłonić do zrobienia testu na krew utajoną?
Istnieje wiele czynników sprzyjających powstawaniu chorób związanych z układem pokarmowym. Na pewno takie ryzyko wzrasta u osób, które ukończyły 50. rok życia. Dla wielu osób ewidentnie alarmującym sygnałem są ślady krwi na papierze czy w masie kałowej. Ale bardzo często jest to krew utajona, niewidoczna gołym okiem. Dlatego warto uważnie przyjrzeć się występującym u siebie innym ostrzegawczym symptomom. Niepokojące jest odczuwanie bólu i pieczenia przy oddawaniu stolca, smolista barwa kału, uciążliwe biegunki i zaparcia, bóle brzucha, gorączkowanie, wymioty i nudności. Zaobserwowanie u siebie tych objawów powinno skłonić do szybkiej wizyty u lekarza2.
Wykonaj w domu test na krew utajoną w kale
Jeśli występują u Ciebie objawy wskazujące na raka jelita grubego, możesz w warunkach domowych wykonać test na obecność krwi utajonej w kale, korzystając z wygodnego narzędzia, jakim jest Zdrowe Jelito FOB TEST. Do przeprowadzenia testu potrzebne jest pobranie kału do specjalnego pojemnika z buforem i naniesienie próbki na płytkę testową. Po kilku minutach oczekiwania otrzymasz wynik. Jeśli wynik jest dodatni, oznacza to, że test wykrył krew utajoną w kale, co może wskazywać na krwawienie z polipów. Obecność polipów w jelicie grubym często prowadzi do raka. Jednak krew utajona towarzyszy również innym dolegliwościom, np. hemoroidom i chorobom żołądka. Dlatego w takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z lekarzem w celu ustalenia dalszej diagnostyki laboratoryjnej. Cena FOB TESTU jest niewysoka, jego koszt to kilkanaście złotych.
Podejmij leczenie
Wykrycie krwi utajonej w kale to pierwszy etap badań, w następnym lekarz poszukuje przyczyny krwawienia, stawia diagnozę i obiera kierunek leczenia. W przypadku hemoroidów stosuje się leczenie zachowawcze, rzadko usuwa się guzki operacyjnie. Krwawienie z uchyłków czasem wymaga operacyjnego rozwiązania. Stany zapalne leczy się farmakologicznie, polipy i zmiany naczyniowe endoskopowo, a raka jelita usuwa się w zabiegu chirurgicznym4.
Uzdrawiająca moc kału?!
Brzmi prześmiewczo i niewiarygodnie? Trzeba przyznać, że to twierdzenie bywa prawdziwe. Zaobserwowano uzdrowienie osób cierpiących na niewyleczalne stany zapalne jelit, u których dokonano wlewu do ich odbytu kału od osób zdrowych. Flora bakteryjna osoby zdrowej przyjęła się w nowym środowisku, ratując tym samym komuś życie5.
Bibliografia:
1. http://gastrologia.mp.pl/objawy/50651,krwawienie-z-odbytu, dostęp: 08.09.2016.
2. N. J. Talley, Jelito cienkie, jelito grube, trzustka, Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2013.
3. Tamże.
4. http://gastrologia.mp.pl/objawy/50651,krwawienie-z-odbytu, dostęp: 08.09.2016.
5.http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/1,137474,16878195,Leczenie_kalem___niesamowita_moc_naszych_bakterii.html