Dieta na zwiększenie płodności - co jeść, aby łatwiej zajść w ciążę?

2016-12-27

 

Pytania dotyczące czynników wpływających na zwiększenie płodności nie znikają z poradnikowych stron. Rzecz jasna, szczególnym zainteresowaniem temat ten cieszy się u kobiet, które zazwyczaj poświęcają większą uwagę diecie i równie często to właśnie one szukają powiązań między dietą a płodnością. Warto, zatem pochylić się nad tym zagadnieniem i podjąć próbę rozstrzygnięcia wspomnianego wpływu.

Jak zwiększyć płodność?

Czy to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiedniej diety? Czy w ogóle istnieje coś takiego jak dieta zwiększająca płodność? Oczywiście. Niemniej, wbrew obiegowym opiniom, w niemalże równym stopniu jej przestrzeganie czy dbałość o zdrowe odżywianie, dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn.  Ważna jest, jakość spożywanego jedzenia, podejmowana aktywność fizyczna, styl życia - wszystkie te czynniki, które finalnie determinują ostateczną wagę potencjalnego rodzica. Niewskazana w tym przypadku i otyłość, i niedowaga. Oba, bowiem zaburzenia zakłócają gospodarkę hormonalną organizmu u kobiet, a u mężczyzn mogą skutkować obniżeniem jakości nasienia.  Optymalna dieta wpływa na regulację miesiączkowania, co jest kluczowe przy zajściu w ciążę1. Gdy zadbasz już o dietę, warto zaopatrzyć się w Owulacyjny LH TEST, który pomoże w skutecznym wyznaczeniu najlepszego dnia do zajścia w ciążę.

Zadbaj o pożywienie bogate w minerały i mikroelementy

Zwiększenie płodności jest możliwe dzięki odpowiedniemu zbilansowaniu diety. Jeśli planujesz zajść w ciążę, nie możesz zapominać o częstym piciu wody, sięganiu po produkty bogate w błonnik.  Mikroelementem poprawiającym płodność jest bez wątpienia cynk. Znajdziesz go w produktach takich jak: pieczywo ciemne, nabiał, kasza gryczana, rośliny strączkowe, owoce morza, mięso i podroby2.  Ponadto u kobiet pragnących zostać mamami wskazane jest większe niż średnie przyjmowanie żelaza.  Spożywa się je w dwóch postaciach - dobrze wchłanianej hemowej (wątroba, nerki, serce), jak i słabo wchłanianej niehemowej (szpinak, kakao, orzechy, nasiona roślin strączkowych)3. Kolejnym mikroelementem, na który powinnaś zwrócić uwagę, jeśli planujesz posiadanie dziecka, jest miedź. I w tym przypadku zaobserwowano, iż spożycie produktów zawierających w dużej ilości ten pierwiastek, to czynnik wpływający na płodność. Miedź znajdziesz w roślinach strączkowych, nasionach słonecznika, wątrobie, orzechach, kakao i płatkach owsianych4. Nie bez znaczenia jest spożywanie produktów zawierających magnez. O jego obecność nietrudno, znajdziesz go w powszechnie używanych składnikach pożywienia - kaszy gryczanej, nasionach roślin, kakao, czekoladzie gorzkiej, ciemnym pieczywie i orzechach5.

Jedzenie tłuste czy nietłuste - na co postawić?

Skoro wiesz, że wyważona dieta i dbałość o wzbogacenie jej w odpowiednią ilość konkretnych pierwiastków jest tak bardzo istotna, pozostaje pytanie - jak wspomóc płodność? Co z tłustym pożywieniem? Zazwyczaj, realizując w życiu idee zdrowego odżywiania, odradza się jedzenie żywności bogatej w tłuszcze. Inaczej jest w przypadku planowania zajścia w ciążę. W tym przypadku wskazane jest sięganie po pełnotłusty nabiał, który zmniejsza ryzyko niepłodności. I przeciwnie - produkty o niskiej zawartości tłuszczu to ryzyko powiększają6.

Co jeść przed ciążą? Produkty zawierające L-argininę!

Jeśli chcesz poprawić swoją zdolność owulacyjną, a tym samym zwiększyć szansę na zajście w ciążę, warto byś przemyślała spożycie żywności, w których jest L-arginina. Dieta zawierająca ten suplement żywności może być bardzo pomocna.  Dzięki temu zwiększysz ilość śluzu, poprawisz  ukrwienie macicy, przyspieszysz dojrzewanie komórki jajowej. Szukaj tej substancji w drobiu, łososiu, halibucie, orzechach, płatkach owsianych, soi, słoneczniku7.

Kwas foliowy - nieodzowny towarzysz każdej ciąży!

Można się pokusić o twierdzenie, że bez kwasu foliowego nie ma ciąży. To on jest w dużej mierze odpowiedzialny za zapewnienie prawidłowego rozwoju płodu - jego układu nerwowego, oddechowego, powstawanie szpiku kostnego8.

 

Przypisy:

1. http://dieta.mp.pl/lista/91795,czy-dieta-ma-wplyw-na-plodnosc, dostęp: 24.08.2016.

2. http://dieta.mp.pl/zasady/show.html?id=74604, dostęp: 24.08.2016.

3. http://dieta.mp.pl/zasady/show.html?id=74583, dostęp: 24.08.2016.

4. http://dieta.mp.pl/zasady/show.html?id=74583, dostęp: 24.08.2016.

5. http://dieta.mp.pl/zasady/73839,magnez, dostęp: 24.08.2016.

6. http://dieta.mp.pl/lista/91795,czy-dieta-ma-wplyw-na-plodnosc, dostęp: 24.08.2016.

7. Tamże.

8. Tamże.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2016
pixel