Ból owulacyjny - jak rozpoznać i złagodzić bóle jajników?

2016-12-14

 

Owulacja w swoisty sposób wyznacza rytm życia każdej kobiety. Związana z określaniem kalendarza płodności - zarówno w przypadku dążenia do posiadania dziecka, jak i w przypadku zaniechania działań prokreacyjnych, wiedza o niej jest niezwykle przydatna. Dla wielu kobiet oznacza ona jednak duże dolegliwości. Mówi się wtedy o bólu owulacyjnym. Jak go rozpoznać i jak mu skutecznie zaradzić?

Owulacja - ile trwa i dlaczego czasem boli?

Pojęciem owulacji określa się moment pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia z niego jajeczka, które jajowodami przedostaje się do macicy. Komórka jajowa jest w stanie przetrwać poza jajnikiem około 24 godzin. Dlaczego mówi się o bólu owulacyjnym? Wiąże się go właśnie z pęknięciem pęcherzyka i wylaniem płynu pęcherzykowego i krwi do jamy brzusznej, co skutkuje podrażnieniem jamy i odczuwaniem dolegliwości przez kobietę1.

Objawy owulacji

W okresie okołoowulacyjnym (przed jajeczkowaniem i tuż po nim) organizm kobiety wysyła różne sygnały, które zwiastują wystąpienie owulacji. Większość z objawów owulacji nie sprawia  dolegliwości. Zmiana wyglądu i konsystencji śluzu, czy podwyższona temperatura zasadniczo nie wpływają negatywnie na Twoje samopoczucie, stanowią jedynie źródło obserwacji i pomiarów. Jednak wiele kobiet skarży się na ból owulacyjny w tym okresie. Jeśli w połowie cyklu odczuwasz bolesność po którejś stronie podbrzusza, najczęściej utożsamiasz go właśnie z bólem jajników. I najprawdopodobniej się nie mylisz. Gdy do tego dojdzie jeszcze zmęczenie, osłabienie, nudności, zabarwiona krwią wydzielina z pochwy, to może być właśnie ból owulacyjny. Nie zawsze jednak ból jajników oznacza jedynie tę comiesięczną przypadłość. Czasem ten trop może prowadzić do zdiagnozowania torbieli na jajnikach lub endometriozy. Dlatego ważne jest uważne obserwowanie wszystkich objawów i reagowanie na pojawianie się dodatkowo gorączki, wymiotów, czy bólu przy oddawaniu moczu2.

Czy można złagodzić bóle jajników?

Czas trwania bólu owulacyjnego jest inny u każdej kobiety, niekiedy może ustąpić po kilku minutach, innym razem utrzymuje się kilkanaście godzin. Ponadto zazwyczaj nie występuje w każdym cyklu. Ból owulacyjny możesz zmniejszyć poprzez ciepłą kąpiel i przygotowanie gorących okładów na bolące miejsca. Czasem konieczne może być wzięcie tabletki przeciwbólowej3.

Możesz przewidzieć, kiedy będzie Cię bolało!

Ból owulacyjny bywa niekiedy bardzo dokuczliwy, w związku, z czym utrudnia normalne, codzienne funkcjonowanie. Warto dowiedzieć się, kiedy do owulacji dojdzie, by ten moment przewidzieć i tak zorganizować sobie zajęcia, by nie były one w tym czasie zbyt ambitne i energochłonne. Pomocny może być Owulacyjny LH TEST, który wykonuje się poprzez zanurzenie paska testowego w próbce moczu i odczytanie wyniku, który pojawia się w postaci barwnych prążków. Wynik dodatni testu oznacza, że  owulacja wystąpi w ciągu 24-36 godzin. Sprytne i sprawne narzędzie ułatwiające życie!

Miesiące bez jajeczkowania?

Przyjęło się twierdzenie, iż owulacja to naturalnie najważniejszy moment w comiesięcznym cyklu kobiety. Bywa jednak i tak, że do jajeczkowania nie dochodzi. Pominąwszy kwestie zdrowotne, jest pewna okoliczność, kiedy dzieje się to z Twojego wyboru. Tak jest w przypadku antykoncepcji hormonalnej, która hamuje owulację. Martwisz się? Nie powinnaś. Odstawisz antykoncepcję, a jajeczkowanie wróci! Tymczasem ciesz się z tego, że dzięki tymczasowemu zanikowi owulacji, nie dokucza Ci comiesięczny ból owulacyjny!4


Bibliografia:

1. P. Kaye, Płodność, Niepłodność, Bezpłodność, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.

2. Tamże.

3. Tamże.

4. B. Chazan, Ginekologia w praktyce lekarza rodzinnego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2016
pixel