Bakteryjne zapalenia pochwy - objawy, przyczyny, diagnoza i sposoby leczenia

2016-12-16

 

Bakteryjne infekcje pochwy objawiają się swędzeniem, pieczeniem pochwy i upławami. Cierpią na nie kobiety w każdym wieku – co gorsza, takie stany zapalne mogą nawracać. Co sprzyja zakażeniu, jak sobie z nim radzić i jak unikać go w przyszłości?

Kiedy pH pochwy wzrasta…

Kiedy możesz podejrzewać zapalenie pochwy o podłożu bakteryjnym? Zwróć uwagę na wydzielinę z pochwy, jeśli jej zapach i wygląd są inne, prawdopodobnie uległaś zakażeniu. Prawidłowa wydzielina jest bezwonna, przezroczysta lub biaława. W infekcjach bakteryjnych poczujesz wyraźną, nieprzyjemną, „rybią” woń. Zmiany dostrzeżesz też „gołym okiem” - upławy mają szarawe lub żółtawe zabarwienie.

W pochwie bytuje wiele bakterii, które na ogół nie wyrządzają szkody. Kwaśne środowisko im na to nie pozwala – florę pochwy tworzą przede wszystkim pożyteczne pałeczki kwasu mlekowego. Dzięki nim innym mikroorganizmom trudno się tu namnażać. Fizjologiczne pH pochwy to naturalna zapora ochronna przed zakażeniem. Jeśli jednak dobroczynnych pałeczek jest za mało, pozostałe bakterie zajmują ich miejsce. Ich liczba szybko wzrasta i dochodzi do zaburzenia równowagi mikroflory pochwy.

Zwykle problem wywołuje bakteria Gardnerella vaginalis, która w korzystnych dla siebie warunkach prowadzi do podrażnienia okolic intymnych1. W konsekwencji rozwija się infekcja, którą należy jak najszybciej leczyć. Niepoddana terapii lub leczona nieprawidłowo grozi poważnymi powikłaniami.

Czynniki ryzyka infekcji. Kiedy do lekarza?

Infekcjom bakteryjnym pochwy „służą” stany obniżonej odporności, stres oraz suchość pochwy i agresywna antybiotykoterapia. Na zapalenie pochwy częściej cierpią panie aktywne seksualnie. Zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmach przyszłych mam, również sprzyjają zakażeniom2. A te w ciąży bywają niebezpieczne – wtedy powinnaś szczególnie na siebie uważać, a wszelkie zaobserwowane objawy natychmiast zgłaszać ginekologowi.

Jeśli zastanawiasz się, czy nie dotknęła Cię infekcja intymna, kup domowy test pod nazwą pH TEST, dzięki któremu sprawdzisz, czy pH pochwy jest prawidłowe, czy jednak nie. Jeżeli środowisko pochwy stanie się zbyt zasadowe, istnieje ryzyko, że zapalenie rozwinie się lub już się rozwija. Wysokie pH to znak, że nie należy zwlekać z wizytą u ginekologa. Lekarz przeprowadzi rutynowe badanie, pobierze wydzielinę z pochwy i wykona test aminowy lub zleci badanie mikrobiologiczne3. Na podstawie wyników ustali dalsze postępowanie, dobierze skuteczną terapię i przepisze leki.

Bakteryjne zakażenie pochwy – leczenie i profilaktyka

Infekcje intymne o etiologii bakteryjnej najczęściej leczy się antybiotykami lub sulfonamidami podawanymi doustnie i/lub miejscowo. Zwykle kuracja trwa tydzień.4

Bakteryjne zapalenie pochwy „lubi” nawracać, ale nie martw się na zapas. Istnieją skuteczne metody zapobiegania ponownym zakażeniom. Ogranicz kontakty płciowe do jednego, sprawdzonego partnera i pamiętaj o prezerwatywach, które ograniczają ryzyko zakażenia (chociaż nie w 100 procentach). Noś wygodną, przewiewną bieliznę z naturalnych tkanin i przestrzegaj zasad higieny. Podmywaj się i podcieraj zawsze w kierunku od wzgórka łonowego do odbytu, nigdy odwrotnie – w ten sposób nie przeniesiesz bakterii z odbytu do dróg rodnych.

Bakteryjne zapalenie pochwy bywa groźne

Bakteryjne zapalenie pochwy należy jak najszybciej zacząć leczyć. Jeśli podejrzewasz, że zapadłaś na infekcję intymną, wykonaj domowy test na pH pochwy i zarejestruj się do ginekologa. Pamiętaj: nieleczone lub źle leczone zakażenia niosą ze sobą ryzyko poważnych powikłań. Dbaj o profilaktykę: przestrzegaj zasad higieny intymnej, stosuj prezerwatywy i współżyj z jednym partnerem.

1. Medycyna Praktyczna, http://www.mp.pl/artykuly/15654,wytyczne-postepowania-w-bakteryjnej-waginozie, dostęp: 7.09.2016

2. Medycyna Praktyczna, http://ciaza.mp.pl/przebiegciazy/63102,bakteryjna-waginoza-w-ciazy, dostęp: 7.09.2016

3. Jw.

4. Medycyna Praktyczna, http://www.mp.pl/artykuly/15654,wytyczne-postepowania-w-bakteryjnej-waginozie, dostęp: 7.09.2016


Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2016
pixel