Badanie na cukrzycę – jak wykryć chorobę cukrzycową?

2016-12-17

 

Szacuje się, że niemal połowa chorych na cukrzycę typu 2 nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu, dlatego regularne wykonywanie badań w kierunku cukrzycy jest tak istotne. Jakie testy na cukrzycę wykonać, by w maksymalnym stopniu ułatwić postawienie diagnozy specjaliście?

Jakie badania w kierunku cukrzycy?

Badanie poziomu glukozy we krwi dostępne jest w każdym laboratorium. Na badanie w kierunku cukrzycy zawsze należy przyjść na czczo (najlepiej od 8 do 12 godzin po ostatnim posiłku), czyli o poranku. Do laboratorium nie przyjeżdżaj rowerem, zrezygnuj również z porannego joggingu. Wysiłek fizyczny wpłynie na obniżenie poziomu glukozy. Wyniki „testu na glukozę” może zmienić również tłusty, spożywany dnia poprzedniego posiłek oraz substancje zawarte w lekach – zażyj je dopiero po badaniu. Poziom glukozy we krwi w badaniu przeprowadzonym na czczo nie powinien przekraczać 100 mg/dl. Nieprawidłowa glikemia nie musi oznaczać cukrzycy, prawdopodobnie jednak należy popracować nad zmianą stylu życia i przyzwyczajeń żywieniowych. Lekarz może również zalecić Ci wykonanie badań towarzyszących, np. doustny test na tolerancję glukozy.

Jak rozpoznać cukrzycę?

Na doustny test na tolerancję glukozy również udaj się na czczo, najlepiej w godzinach porannych. Pamiętaj, by dowiedzieć się wcześniej, czy w danym laboratorium będzie dostępna glukoza, czy też musisz kupić ją w aptece. To kolejne badanie krwi na cukrzycę. Najpierw jednak krew zostanie pobrana z palca. Jeśli okaże się, że poziom glukozy w takim doraźnym teście jest wysoki, nie obciążysz niepotrzebnie organizmu wypitą glukozą. Wynik względnie w porządku? Teraz zostanie pobrana krew z żyły łokciowej, by określić poziom cukru we krwi przed jego spożyciem. W dalszej kolejności wypijesz roztwór – 75 gramów glukozy, rozpuszczonej w szklance wody. Dla poprawienia smaku, do mikstury możesz dodać kilka kropli soku z cytryny. Kolejny etap badania na cukrzycę (ponowne pobranie krwi z żyły) czeka Cię za dwie godziny – możesz ten czas wykorzystać na odpoczynek. Nie wykonuj pracy fizycznej i nie denerwuj się. Niczego nie jedz ani nie pij (może poza szklanką wody mineralnej).

Jak stwierdzić cukrzycę? Objawy towarzyszące.

Jeśli cieszysz się dobrym zdrowiem i czujesz się świetnie, wystarczy, że będziesz wykonywać badanie krwi na glukozę raz na trzy lata. Jeżeli jednak nagle dokucza Ci wzmożone pragnienie, połączone z częstym oddawaniem moczu, senność, osłabienie, skłonność do infekcji, a przy tym utrata masy ciała, koniecznie wykonaj badanie w kierunku cukrzycy. To objawy charakterystyczne dla cukrzycy typu 1, stanowiącej 10% zachorowań na wszystkie typy cukrzycy. W przypadku wykrycia choroby tego rodzaju, konieczne będzie przyjmowanie insuliny do końca życia – nawet w okresie zmniejszonego stężenia glukozy. Z cukrzycą typu 1 można żyć normalnie, postępowanie ze schorzeniem wymaga jednak edukacji.(1) Cukrzyca typu 2 występuje najczęściej. Uwarunkowana jest prowadzonym trybem życia lub czynnikiem genetycznym.(2) Jeśli spełniasz, choć jeden warunek, spośród wymienionych przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, powinnaś regularnie, (co rok) robić badanie krwi w kierunku cukrzycy typu 2:

-nadwaga, otyłość,

-na cukrzycę chorują rodzice lub rodzeństwo,

-brak aktywności fizycznej,

-przynależność do grupy etnicznie lub narodowo częściej narażonej na cukrzycę,

-nieprawidłowe wyniki ostatniego badania cukrzycę,

-przebyta cukrzyca ciążowa,

-urodzenie dziecka o wadze powyżej 4 kg,

-nadciśnienie tętnicze,

-zespół policystycznych jajników,

-choroba serca lub naczyń krwionośnych.(3)

Szybkie badanie poziomu glukozy we krwi możesz również wykonać w domu. Glukozę TEST robi się na czczo, pobierając krew z palca. Na wiarygodny wynik nie trzeba długo czekać.


Źródła:

1. B. Katra Cukrzyca typu 1 [w:] www.mp.pl, dostęp: 25.08.2016

2. B. Katra Cukrzyca typu 2 [w:] www.mp.pl, dostęp: 25.08.2016

3. D. Śliwonik-Janeczko Kiedy i jak należy wykonać badania w kierunku cukrzycy typu 2? [w:] www.diabetologiaonline.pl, dostęp: 25.08.2016


Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2016
pixel