Badanie moczu w ciąży - normy i interpretacja wyników
Analiza moczu to jedno z podstawowych badań w diagnostyce laboratoryjnej. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie wiedzy na temat własnego zdrowia w wielu obszarach dotyczących funkcjonowania organizmu. Dla kobiety szczególnym okresem w życiu jest ciąża. Troska o życie i zdrowie własne i dziecka odgrywają wówczas kluczową rolę. Jednym z najważniejszych badań dla kobiet w ciąży jest właśnie badanie moczu. Jakich informacji dostarczają wyniki badania moczu w ciąży? Jak je interpretować?
Czy badanie moczu w ciąży jest konieczne?
Stała opieka lekarska w czasie ciąży to absolutnie obowiązująca norma. Nie inaczej jest z badaniami. Tu również rodzaj i regularność są bardzo ważne. Ogromną wagę przykłada się do badania moczu u kobiet w ciąży. To w moczu - zmianach w jego barwie, odczynie, składzie, można dostrzec pierwsze znamiona poważnej choroby. A jak wiadomo, dodatkowe dolegliwości w trakcie ciąży mogą być przyczyną licznych powikłań. Najważniejsze jest sprawdzenie, czy w moczu nie ma glukozy, białka oraz czy występują oznaki zakażenia układu moczowego. Wykrycie obecności glukozy w moczu jest niepokojącym sygnałem i wymaga dalszej diagnostyki w kierunku cukrzycy. Pojawienie się białka w moczu może świadczyć o poważnej chorobie, np. o zakażeniu układu moczowego, chorobie nerek lub o zatruciu ciążowym. Bardzo ważne jest jak najwcześniejsze wykrycie u kobiet w ciąży zakażenia układu moczowego, ponieważ często przebiega bezobjawowo, a nieleczone stanowi zagrożenie dla ciąży.
Wszystkie te parametry możesz sprawdzić w domu przy pomocy testu Zdrowie Complex URS10 TEST. Jest to prosty w użyciu test paskowy, dzięki któremu sama możesz przeprowadzić pierwszą analizę diagnostyczną. Takie badanie powinno być przeprowadzone rankiem, w trakcie pierwszego oddania moczu. Do tego celu można użyć pojemnika specjalnie zakupionego w aptece lub innego dokładnie umytego i wysuszonego, i wykonać test1.
Cechy moczu - normy i anomalie
Badany mocz posiada szereg właściwości, dzięki którym możliwe jest zaobserwowanie pewnych odchyleń od przyjętych norm oraz określenie wstępnych przypuszczalnych diagnoz. I tak, w odniesieniu do barwy moczu - to powinna ona być żółta. Inne barwy mogą wskazywać np. na krwiomocz, gdy czerwony kolor moczu jest spowodowany obecnością licznych krwinek czerwonych. Czerwone zabarwienie moczu może wystąpić również po spożyciu jeżyn, buraków lub po niektórych lekach. Mocz powinien być klarowny. Jeśli jest mętny, to istnieje podejrzenie obecności ropy (krwinek białych), krwi (krwinek czerwonych) lub spermy, kryształów, bakterii, pasożytów. Prawidłowe pH moczu powinno mieć wartość między 5,0 a 7,0. Odczyn moczu zależy głównie od rodzaju spożywanego jedzenia. Niższe pH występuje u osób spożywających duże ilości mięsa, natomiast wyższe pH u wegetarian oraz u osób na mlecznej diecie. Niskie pH moczu może być wynikiem odwodnienia, a wysokie - z powodu wymiotów. W przypadku zasadowego odczynu istnieje również prawdopodobieństwo zakażenia układu moczowego lub choroby nerek.
Ciężar właściwy moczu powinien mieścić się w granicach 1,015–1,022 g/cm3. Jeśli jego gęstość jest większa, może to oznaczać niewydolność nerek.
Dużym zagrożeniem dla ciąży jest diagnoza cukrzycy, na co wskazuje obecność glukozy w moczu.
Podobnie obecność białka - tylko znikome ilości nie wywołują niepokoju, jeśli natomiast białka jest więcej, to może wskazywać na chorobę nerek, układu moczowego, choroby układu krążenia (nadciśnienie, problemy z sercem). Za zgodne z normą uznaje się wydalanie z moczem do 150 mg białka na dobę, u ciężarnych górna granica nieco się przesuwa do 200 mg. Jeśli jednak i ta bariera zostanie przekroczona, rodzi się kolejne ryzyko - zatrucia ciążowego.
Dodatkowo, w moczu nie powinny być obecne bakterie, niekiedy należy przeprowadzić dodatkowe badanie - posiew moczu.
Bardzo istotnym zaburzeniem jest przekroczenie normy w zakresie obecności erytrocytów - krwinek czerwonych (3 w polu widzenia). Niewielkie przekroczenie normy nosi nazwę krwinkomoczu, natomiast znaczne przekroczenie określa się, jako krwiomocz. Jeśli stwierdzono krwiomocz, to możesz się spodziewać zdiagnozowania np. kamicy nerkowej lub kłębuszkowego zapalenia nerek. Zwiększona liczba erytrocytów może pojawić się przy marskości wątroby, niewydolności krążenia lub zaburzeniach krzepnięcia krwi.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku leukocytów (norma wskazuje na nie więcej niż 5 w polu widzenia). Jeśli wynik nie mieści się w tej normie, sugeruje to problem z nerkami lub układem moczowym2.
Bibliografia:
1. http://nefrologia.mp.pl/diagnostyka/51970,ogolne-badanie-moczu, dostęp:29.08.2016.
2. Tamże.