Analiza moczu - co może powiedzieć o stanie zdrowia?

2016-12-21

 

Analiza moczu należy do tych szczególnie często wykonywanych - zarówno w przypadku badań okresowych, jak i pracowniczych. Dlaczego tak często praktykuje się ich przeprowadzanie? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wszelkie anomalie zaobserwowane w wyniku takiego badania mogą wskazywać na obecność różnych chorób, pomóc w ustaleniu diagnozy, zasygnalizować kolejne kroki, które należy podjąć pod okiem specjalisty. Tak prosta czynność, jak analiza moczu, a może tak wiele powiedzieć o obecnym stanie Twojego zdrowia!

Analiza moczu - na czym polega badanie?

Badanie moczu wykonuje się w sytuacji podejrzenia chorób nerek, chorób układu krążenia, układu moczowego, chorób cywilizacyjnych, a także bez konkretnych zaleceń - w sytuacji badań okresowych lub pracowniczych. Bardzo często choroby przebiegają bezobjawowo, wówczas jedynie wyniki badań moczu mogą sygnalizować zmiany chorobowe. Zanim udasz się do specjalisty w tym zakresie, przeprowadź test w warunkach domowych. Dobrym rozwiązaniem udostępnionym w ofercie rynkowej jest Zdrowie Complex URS10 TEST. Dzięki niemu w łatwy sposób dowiesz się, czy masz powód do zmartwień oraz czy konieczna będzie wizyta lekarska. Zarówno w przypadku posłużenia się takim testem, jak i oddawania próbki moczu do laboratorium, musisz pamiętać, by pochodziła ona z porannego oddania moczu. Warto zaopatrzyć się w specjalny pojemnik w aptece, który będzie posiadał szczelne zamknięcie. Próbka powinna być zbadana w przeciągu maksymalnie dwóch godzin od czasu napełnienia pojemnika1.

Możliwe nieprawidłowości, na które może wskazywać badanie moczu

Jednym z badanych parametrów moczu jest jego odczyn. Najczęściej mocz jest lekko kwaśny, a pH waha się w granicach 5,5 - 6,5. Spadek wartości pH może wystąpić przy diecie wysokobiałkowej, ale także  w niektórych chorobach: kwasicy metabolicznej, cukrzycy i niewydolności nerek. Natomiast wzrost wartości pH moczu obserwuje się u osób stosujących dietę wegetariańską lub mleczną, co traktuje się, jako  wskaźnik prawidłowy. Jednak zasadowy odczyn moczu  może również wskazywać na infekcję dróg moczowych.

Jeśli chodzi o barwę, to nie wzbudza podejrzeń jedynie ta żółta. Wszelkie inne odcienie mogą oznaczać chorobę, w tym tę bardzo niebezpieczną  - krwiomocz, mocz przyjmuje wówczas barwę czerwoną lub brunatną (z powodu obecności erytrocytów). Czerwoną barwę moczu może również powodować uprzednie spożycie czerwonych buraków.

 Z kolei ciężar właściwy moczu przekraczający normę (powyżej 1,030) może być oznaką odwodnienia, ale może oznaczać również duże stężenie białka lub glukozy w moczu.

 Kolejnym ważnym parametrem jest białko w moczu. Prawidłowy wynik badania powinien wskazać na jego brak. Jeśli jednak jest inaczej i białko w moczu występuje, to przyczynami takiego stanu rzeczy mogą być choroby nerek (np. kłębuszkowe zapalenie nerek, nefropatia, rzucawka), choroby układu moczowego (liczne zakażenia), choroby układu krążenia (niewydolność serca, nadciśnienie), choroba krwi. Niekiedy obecność białka w moczu wynika jedynie z podjętego wysiłku fizycznego, gorączkowania, itd. - stąd nie zawsze jest to sygnał informujący o poważnej dolegliwości.

Niepokoić natomiast powinien cukier w moczu - jego obecność  najprawdopodobniej wiąże się z cukrzycą lub ostrą niewydolnością nerek.

Jeśli wyniki badań moczu wskazują na obecność barwników żółciowych, to możliwe, że masz do czynienia z chorobą wątroby, dróg żółciowych lub niewłaściwie zbilansowałaś dietą odchudzającą. Podobnie ciała ketonowe - ich obecność zazwyczaj można wiązać z cukrzycą, ale także z dietą odchudzającą.

Z kolei obecność krwi w moczu może świadczyć o uszkodzeniu nerek lub dróg moczowych.

W prawidłowym moczu nie występują również leukocyty ani azotyny. Ich obecność może wskazywać na zakażenie dróg moczowych. Niekiedy zdarza się, że próbka moczu jest po prostu źle pobrana, a przez to wynik testu jest zafałszowany. W laboratorium analitycznym  przeprowadza się dodatkowo, oprócz wymienionych powyżej parametrów, mikroskopowe badanie osadu moczu (oglądane są m. in. nabłonki, leukocyty, erytrocyty, wałeczki, składniki mineralne, bakterie, grzyby i śluz), co stanowi uzupełnienie ogólnego badania moczu.

Podsumowując, badanie moczu przeprowadzone przy użyciu testu paskowego Zdrowie Complex URS10  TEST, może bardzo dużo powiedzieć na temat naszego zdrowia. Przynosi cenne informacje o funkcjonowaniu układu moczowego, a także o pracy wielu innych ważnych organów.

 

Bibliografia:

1. http://nefrologia.mp.pl/diagnostyka/51970,ogolne-badanie-moczu, dostęp: 29.08.2016.

2. Tamże.


Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2016
pixel