5 rzeczy, które wesprą Twoje starania o dziecko
5 rzeczy, które wesprą Twoje starania o dziecko
Rozpoczynacie starania o dziecko. Wykonujesz kolejne testy ciążowe i… nic. Zastanawiasz się, dlaczego to tyle trwa, skoro „wszyscy” wokół informują o tym, że spodziewają się dziecka. Tak naprawdę wiele starań kończy się sukcesem dopiero po pewnym czasie, a niepłodność dotyczy już blisko 15-20% par. Sprawdź, co możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na szczęśliwe poczęcie.
Odżywcza dieta
Nadwaga i otyłość niekorzystnie wpływa na płodność. Próbując zrzucić nadmierne kilogramy, nie warto jednak chwytać się niskokalorycznych i restrykcyjnych diet, które wiążą się z niedoborami witamin i składników mineralnych. Te natomiast są istotne dla osób starających się o dziecko, a w szczególności:
- witamina E - znajdziesz ją w olejach, oliwie z oliwek, migdałach, pistacjach, awokado, nasionach sezamu, dyni i słonecznika,
- witamina B6, której źródłem są ryby, mięso, nasiona roślin strączkowych, orzechy, nasiona, pełnoziarniste produkty zbożowe,
- witamina B9, czyli kwas foliowy obecny w dużych ilościach w ciemnozielonych warzywach liściastych (szpinak, jarmuż, sałata),
- witamina B12 – znajdziesz ją w produktach odzwierzęcych, głównie w mięsie,
- żelazo – w formie najlepiej przyswajalnej jest obecne w mięsie i podrobach,
- cynk – ten pierwiastek znajdziesz w mięsie, rybach, jajach, ostrygach, pestkach dyni, otrębach.
- Unikaj produktów o wysokiej zawartości cukrów, czyli słodkich napojów oraz słodyczy, a także oczyszczonych węglowodanów (jasne makarony, mąki). Zdecydowanie lepszym wyborem są te pełnoziarniste, o wyższej zawartości błonnika pokarmowego.
Regularna aktywność fizyczna
Wdrożenie aktywności ułatwi zrzucanie zbędnych kilogramów i zwiększy insulinowrażliwość, ale także może poprawić regularność cyklu menstruacyjnego. Wyższy poziom aktywności związany jest także z mniejszym ryzykiem niepłodności owulacyjnej. Wskazane są ćwiczenia o umiarkowanej intensywności. Jakie konkretnie? Najlepiej wybrać to, co lubisz i będziesz w stanie wykonywać regularnie. Długie spacery w szybszym tempie czy rekreacyjna jazda rowerem również się liczą.
Redukcja stresu
Stres może prowadzić do zaburzeń seksualnych oraz obniżenia płodności zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Jego źródłem bywa presja związana ze staraniami o dziecko, rzutująca na życie seksualne par. U kobiet może pojawiać się suchość pochwy, a u mężczyzn trudność z osiągnięciem wzwodu, choć stres nie musi być jedyną przyczyną takich problemów. Jak sobie z tym poradzić? Stosuj techniki relaksacyjne, znajdź zajęcia, które sprawiają Ci radość i odprężają, wykorzystaj antystresowy potencjał aktywności fizycznej. Z suchością pochwy pomogą także żele nawilżające. Warto skorzystać z profesjonalnych preparatów, jakimi są lubrykanty ułatwiające zapładnianie. Conceive Plus oprócz substancji łagodzących suchość zawiera jony magnezu oraz wpływającego na ruchliwość plemników wapnia.
Kliknij i sprawdź żele conceive w sklepie domowelaboratorium!
Dobrze dobrana suplementacja
Kwasy omega-3 zwiększają stężenie progesteronu i są kojarzone z obniżeniem ryzyka braku owulacji. Jeśli Twoja dieta jest uboga w tłuste ryby morskie, rozważ ich suplementację. Zadbaj również o witaminę D, której niedobory są notowane u większości kobiet z niepłodnością czy PCOS. Najlepiej zacząć od wykonania oznaczenie, aby sprawdzić jej aktualny poziom w surowicy i na tej podstawie dobrać dawkę preparatu. Przyjmowanie kwasu foliowego nie tylko ma zapobiegać wadom cewy nerwowej u dziecka, ale także może być czynnikiem wspomagającym zajście w ciążę.
Systematyczne badania i kontrole
Rozważ wspomaganie starań o dziecko poprzez śledzenie zmian cyklu. Produkt stworzony przez Domowe Laboratorium umożliwia wykrywanie dni płodnych poprzez testy owulacyjne. Są bardzo proste w użyciu – wystarczy zaburzyć pasek testowy w moczu. Nie zaszkodzi zrobić podstawową morfologię, a także sprawdzić poziom niektórych witamin i składników mineralnych. Szczególnie wtedy, gdy stosujesz dietę eliminacyjną lub Twój sposób odżywiania pozostawia wiele do życzenia. Osoby na diecie roślinnej powinny sprawdzać poziom witaminy B12 czy odżywienie żelazem. Jeśli chorujesz przewlekle, np. masz zaburzenia tarczycy, koniecznie uczęszczaj na wizyty kontrolne i stosuj się do zaleceń lekarskich. Zdarza się, że to właśnie niewyrównanie innych chorób powoduje, że na upragnione rodzicielstwo trzeba poczekać. Nie ma jednej cudownej wskazówki opatrzonej gwarancją, że ciąża rozpocznie się dzięki jej zastosowaniu. Niemniej dobrze jest zadbać o zdrowy styl życia i wykorzystywać dostępne możliwości. Badania przeprowadzone w USA wskazują, że zachowania żywieniowe oraz inne składowe stylu życia mogą zmniejszać problemy związane z poczęciem nawet o 80%.
Bibliografia:
Jarosz M., Rychlik E., Stoś K., Charzewska J., Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, 2020, s. 214-220, 226-229. Ostrowska L., Karecka U. Wpływ diety i aktywności fizycznej na płodność kobiet. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2017, Tom 23, Nr 1, 51–56. Putowski M., Podgórniak M., Padała O., Zawiślak J., Piróg M., Sadowska M. Stres i jego negatywny wpływ na rozrodczość człowieka. European Journal of Medical Technologies, 2014, 3(4), 24-28. Skwara M. Wybrane czynniki żywieniowe a płodność kobiet. W: Aspekty środowiskowo-rekreacyjne i prawne zdrowia człowieka, 2015, 8-17.