2020-12-28

Rodzaje testów na Koronawirus. O co w tym wszystkim chodzi?

Test w kierunku zakażenia koronawirusem jest kluczowy w monitorowaniu rozprzestrzeniania się pandemii choroby COVID-19. W zależności od technologii badania testy te pozwalają określić, czy dana osoba jest zakażona wirusem SARS-CoV-2 lub czy przebyła już chorobę COVID-19. mamy kilka rodzajów testów, które można podzielić na 3 grupy: serologiczne, genetyczne i antygenowe.Testy albo potwierdzają bieżące zakażenie wirusem (wykrywające materiał genetyczny wirusa lub jego antygeny), lub też informują o przebytej już chorobie (wykrywające przeciwciała).

Więcej o rodzajach testów znajdziesz na: https://miniclinic.pl/Porownanie-testow-Koronawirus-blog-pol-1603447887.html

Badania potwierdzające bieżące zakażenie.

Test PCR wykrywa obecność materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2. To badanie wykonywane jest specjalnych punktach wymazowych. Test ten polega na wyizolowaniu z materiału pozyskanego od pacjenta cząsteczek materiału genetycznego wirusa, a następnie na ich namnożeniu oraz poddaniu analizie i oznaczaniu. Testy antygenowe, wykrywają cząstki białkowe (antygeny) wirusa SARS-CoV-2, w materiale z wymazu z nosogardzieli badanego. Obie metody są metodami zatwierdzonymi przez Ministerstwo Zdrowia
Plusem testu antygenowego jest prostota wykonania i jego cena oraz czas oczekiwania na wynik. Jednocześnie w stosunku do metody PCR, test antygenowy ma niższą czułość, a więc czas, w którym można wykryć antygeny wirusa jest krótszy niż ten dla wirusowego RNA. Optymalnie, test antygenowy powinien być wykonany w trakcie pierwszych 5-7 dni występowania objawów. Test genetyczny ma większą czułość zarówno we wcześniejszej, jak i późniejszej fazie zakażenia.

Dowiedz się więcej jak wykonać test antygenowy na: https://www.youtube.com/watch?v=nO1dqCAT1Vk&feature=emb_logo

Oba badania, zarówno PCR jak i test antygenowy wykonywane są przez profesjonalistów:
diagnostów, ratowników, medycznych, pielęgniarki. I choć wykonani testu antygenowego nie jest skomplikowane, to właśnie również ze względu na możliwość niepoprawnego wykonania, nie
rekomenduje się jego wykonywania nie będąc przeszkolonym i nie należąc do grupy profesjonalistów.

Badanie serologiczne na przebyte zakażenie.

Test na przeciwciała informuje o przebytej chorobie (test na przeciwciała IgG i IgM). Są to badania serologiczne ( z krwi), które identyfikują przeciwciała anty-SARS-CoV-2, po kontakcie z wirusem. Nie potwierdzają ani nie wykluczają zakażenia koronawirusem. W ramach testu immunochromatograficznego następuje jakościowe oznaczenie przeciwciał w klasie IgM oraz IgG.
Zasada tego testu podobna jest do zasady testu ciążowego z moczu- są to testy płytkowe. Próbką dla tego testu jest jedna lub kilka kropel krwi.

Zobacz, jak się przeprowadza test na przeciwciała: https://sklep.hydrex.pl/product-pol-609-COVID-19-IgG-IgM-Rapid-Test-Device-20-testow-Szybki-test-
na-koronawirus.html

Testy na przeciwciała przeprowadzane są również na nowoczesnych platformach analitycznych. Wśród nich są zarówno przesiewowe testy jakościowe, wykrywające łącznie przeciwciała IgM i IgG, jak i testy serologiczne półilościowe, umożliwiające dokładniejsze niż jakościowe oznaczenie przeciwciał osobno w klasach IgM oraz IgG. Istnieje również możliwość ilościowego oznaczenia przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w klasie IgG, co być może w przyszłości będzie miało znaczenie w ocenie odporności na powtórne zakażenie. Dodatni wynik badań serologicznych może świadczyć o przebyciu zakażenia w przeszłości lub o toczącej się infekcji. Wynik ujemny nie wyklucza zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Kiedy wykonać test na koronawirusa?

Moment, w którym należy wykonać test zależy od wielu czynników, m.in. od tego, czy celem jest wykrycie aktywnej infekcji COVID-19 czy potwierdzenie przebycia choroby. Test w kierunku przeciwciał anty-SARS-CoV-2 najlepiej wykonać ok. 2.-3. tygodnia od wystąpienia pierwszych objawów. Testy PCR wykonuje się jak najszybciej po pojawieniu się objawów infekcji górnych dróg oddechowych (wskazujących na COVID-19) lub po kontakcie z osobą zakażoną, gdyż badania te wykrywają bieżące zakażenie wirusem. Test antygenowy powinien być wykonywany u pacjentów z objawami COVID-19 w ciągu pierwszych 5-7 dni od ich wystąpienia.

Objawy koronawirusa:

Najbardziej typowe objawy Covid-19 to:

  • gorączka
  • suchy kaszel (u niektórych pacjentów może jednak występować także odkrztuszanie plwociny)
  • ogólne osłabienie, zmęczenie
  • utrata apetytu
  • duszności
  • bóle mięśniowo-stawowe
  • utrata węchu i smaku, która utrzymywać się może jeszcze długo po zakończeniu zakażenia

Należy jednak wiedzieć, że koronawirus charakteryzuje się dość dużą nieprzewidywalnością, jeśli chodzi o obajwy.

Ile trwa test na koronawirusa?

Czas trwania testu na koronawirusa to zazwyczaj kilka minut związanych z pobraniem próbki (materiałem do badania) i czynnościami administracyjnymi. W przypadku testu w kierunku przeciwciał wymagane jest pobranie krwi żylnej, a w badaniach antygenowym i genetycznym konieczny jest wymaz z nosogardła. Ile kosztują testy na koronawirusa. Cena testu na koronawirusa różni się w zależności od typu badania oraz firmy.

Sprawdź ceny testów na stronie jednej z najstarszej firm diagnostycznych w Polsce, Hydrex Diagnostics: https://sklep.hydrex.pl/pol_m_KORONAWIRUS-504.html

Gdzie można zrobić test na koronawirusa?

Test genetyczny PCR można wykonać bezpłatnie po skierowaniu przez lekarza. Odpłatnie w prywatnych punktach pobrań można wykonać zarówno testy genetyczne, antygenowe, jak i w
kierunku przeciwciał. Bezpłatne badanie na koronawirusa można wykonać w mobilnych punktach pobrań. Aby zrobić taki test, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej musi wystawić skierowanie. Obecnie takie skierowanie może dostać wyłącznie osoba z objawami wskazującymi na COVID-19. Ile czekam na wyniki testu na koronawirusa? Czas oczekiwania zależy od rodzaju testu od kilkunastu minut do kilku dni, można przyjąć, że standardowy czas oczekiwania to:
Test PCR - do kilku dni
Test antygenowy, test na przeciwciała IgG + IgM - – od 15 do 30 minut

Co oznacza negatywny oraz pozytywny wynik testu na Covid-19?

Wynik pozytywny badania na koronawirusa oznacza odpowiednio:

W przypadku testu PCR – pozytywny wynik testu świadczy o zakażeniu wirusem SARS-CoV-2.

W przypadku testu antygenowego – pozytywny wynik testu z dużym prawdopodobieństwem świadczy o zakażeniu wirusem SARS-CoV-2.

Pozytywny wynik testu serologicznego na przeciwciała IgM i/lub IgG –oznacza przebycie zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Jeśli obecne są przeciwciała IgM i IgG, zakażenie miał miejsce w ostatnich kilku tygodniach. Jeżeli obecne są tylko IgG, zakażenie miało miejsce wcześniej niż kilka tygodni temu.

Czy wynik negatywny badania na koronawirusa wyklucza zakażenie?

Wynik ujemny testu PCR nie wyklucza zakażenia, zwłaszcza, jeśli wcześniej występowały objawy lub wywiad wskazuje na możliwość zarażenia. W takich sytuacjach zalecane jest powtórzenie badania po 24-48 godzinach.

Negatywny wynik testu antygenowego także nie wyklucza zakażenia. U pacjentów z objawami COVID-19 lub podejrzeniem zakażenia należy wykonać test PCR w celu weryfikacji. 

Ujemny wynik testu serologicznego na przeciwciała IgM i/lub IgG nie wyklucza całkowicie zakażenia. Może oznaczać brak zakażenia koronawirusem w przeszłości, świeże zakażenie, gdy organizm nie zaczął jeszcze produkować przeciwciał lub też przebyte zakażenie, ale poziom przeciwciał jest poniżej granicy wykrywalności.

pixel