2020-04-28

Jestem w ciąży i co dalej? Ciąża a koronawirusCiąża w dobie koronawirusa. Wiele kobiet  zastanawia się, czy koronawirus stanowi zagrożenie dla ich ciąży. Od początku pandemii lekarze i opiekunowie zidentyfikowali kilka grup ryzyka, takich jak osoby starsze i diabetycy. Ale co z kobietami w "stanie błogosławionym"? Jak unikać zakażenia?  Czy chodzić do lekarza?

Zróżnicowany przebieg choroby wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 utrudnia jednoznaczną ocenę zagrożenia dla różnych grup osób, w tym kobiet w ciąży. Na chwilę obecną nie ma jednoznacznych odpowiedzi na wszystkie pytania, ale badacze starają się gromadzić dane na temat zagrożenia, jakie koronawirus stanowi dla kobiet w ciąży.

Ciąża a ryzyko zarażenia koronawirusem

Wciąż nie wiadomo, czy kobiety w ciąży są bardziej podatne na zakażenie koronawirusem niż reszta społeczeństwa. Spore znaczenie mają jednak ogólne zmiany zachodzące w organizmie kobiety ciężarnej, które zwiększają ryzyko niektórych infekcji. Właśnie z tego powodu podstawowe zalecenia dla każdej kobiet w ciąży obejmują szczególną dbałość o zdrowie, odpoczynek i odpowiednią dietę. Chociaż brakuje konkretnych badań nad wirusem SARS-CoV-2, to potwierdzono, że u kobiet w ciąży istnieje większe ryzyko rozwinięcia się ostrych objawów w przypadku innych wirusowych infekcji układu oddechowego (grypy, zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej SARS). Z tego względu należałoby uznać kobiety ciężarne za grupę podwyższonego ryzyka w kontekście zarażenia chorobą COVID-19.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem w ciąży?

Ochrona przed zakażeniem koronawirusem jest podobna dla kobiet w ciąży i reszty populacji. Podstawa to prawidłowa i częsta higiena rąk, a więc używanie ciepłej wody z mydłem lub środków do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu (minimum 60 proc.). Kluczowe jest też unikanie osób chorych na COVID-19 lub tych z podejrzeniem zarażenia koronawirusem. Środkiem prewencyjnym jest więc unikanie miejsc publicznych i zachowanie bezpiecznego odstępu od osób z objawami typowymi dla koronawirusa.  

Pamiętaj zatem o:   
 

  • Częstym myciu rąk      
  • Używaniu jednorazowych chusteczek     
  • Kaszlaniu w łokieć, a nie w rękę 
  • Unikaniu kontaktu z osobami zagrożonymi, przestrzeganiu dystansu 2 m minimum  
  • Unikaniu całowania i uścisków dłoni
  • Unikaniu spotkań w zamkniętym środowisku
  • Unikaniu wizyty u lekarza, jeśli powód konsultacji nie jest pilny
  • Preferowaniu telekonsultacji, gdy jest to możliwe

Diagnoza

Jeśli podejrzewasz, że mogłaś zarazić się  koronawirusem, możesz zapytać swojego lekarza o szybkie testy na przeciwciała.

Przykład takiego testu znajdziesz tu:
https://miniclinic.pl/product-pol-590-SARS-CoV-2-Antibody-Test-20-testow-metoda-przeplywu-bocznego-szybki-test-na-koronawirus.html

Rekomendowana ścieżka postępowania dla kobiet w ciąży Covid-19

Na stronie polskiego towarzystwa ginekologów i położników znajdziesz rekomendowaną ścieżkę postępowania dla kobiet w ciąży. Koniecznie się z nią zapoznaj.
https://www.ptgin.pl/rekomendowana-sciezka-postepowania-dla-kobiet-w-ciazy-covid-19


pixel