2018-07-18

Jak zbadać prostatę w domu?

O prostacie słyszymy coraz częściej, kampanie medialne nakłaniają mężczyzn do kontroli tego narządu, który nie tylko odpowiada za ich płodność, ale także sprawność seksualną i zdrowie układu moczowego. Profilaktyka gruczołu krokowego to również podstawowa ochrona przed rakiem prostaty. Jak sprawdzić, czy z prostatą wszystko jest w porządku?


Przerost prostaty może być bardzo problematyczny i chociaż z reguły dotyka najczęściej panów w okolicach sześćdziesiątki, to już po czterdziestce warto ją systematycznie badać. Rak prostaty należy bowiem do najczęściej wykrywanych nowotworów u mężczyzn, niestety charakteryzuje się dużą śmiertelnością, ponieważ diagnozowany jest już w bardzo późnym stadium.

Wszystko dlatego, że przez wiele lat rozwija się bezobjawowo, a pojawiające się symptomy, są przez wielu mężczyzn długo bagatelizowane. Jak wiadomo, panowie nie przepadają za wizytami lekarskimi, a już w szczególności nie takimi, które wymagają badania per rectum, czyli palcem przez kiszkę stolcową, a waśnie ono jest podstawą diagnostyki prostaty. 

Niepokojące objawy prostaty.

Do najbardziej niepokojących objawów, które mogą świadczyć o zbytnim rozroście stercza, należą problemy z oddawaniem moczu, takie jak:
• częstomocz
• uczucie parcia na pęcherz
• zaleganie moczu w pęcherzu
• bóle w okolicach miednicy i krocza
• ból w trakcie oddawania moczu
• nietrzymanie moczu
• skąpy i przerywany strumień moczu
• obecność krwi w moczu

Niestety, tak jak już wspomniano, bardzo często początkowe zmiany w tkankach gruczołu krokowego przebiegają całkowicie bezobjawowo. W takiej sytuacji jeszcze do niedawna profilaktyka prostaty obejmowała konieczność przeprowadzenia wizyt kontrolnych w poradni proktologicznej lub urologicznej. Dzisiaj można samemu skontrolować stan swojej prostaty, co umożliwia domowy test na prostatę.

Test na prostatę w domu – jak przeprowadzić?

Wszyscy panowie, którzy na samą myśl o wstydliwym badaniu per rectum oblewają się potem, mogą bez żadnego skrępowania sprawdzić stan swojej prostaty we własnym domu. Umożliwia to specjalny test na prostatę, który bada stężenie antygenu prostaty (PSA) we krwi.

W przypadku zdrowych mężczyzn przed sześćdziesiątym rokiem życia, jego ilość jest śladowa i nie powinna przekraczać 4,0 ng/ml. Jeśli stan ten jest podwyższony, wskazuje na niepokojące zmiany w obrębie gruczołu krokowego. PSA test i badanie poziomu PSA w surowicy krwi jest na chwilę obecną badaniem, które najwcześniej diagnozuje problemy z prostatą.

Test na prostatę w domu przeprowadza się za pomocą załączonych do opakowania narzędzi w postaci przekłuwacza, pipetki oraz testu płytkowego. Krew do badania należy pobrać z palca. W przypadku otrzymania wyniku pozytywnego trzeba niezwłocznie udać się do lekarza.

Inne metody diagnozowania przerostu prostaty

Oprócz tradycyjnego badania palcem przez odbyt w medycznej diagnostyce stosuje się również inne metody badawcze. Jedną z nich jest USG w tym ultrasonografia przezbrzuszna (TAUS), która obrazuje drogi moczowe i wykrywa zalegający w pęcherzu mocz, a także ultrasonografia transrektalna (TRUS), która dokładniej pokazuje stan stercza. W przypadku stwierdzenia zmian, w celu określenia ich charakteru, konieczna może być biopsja gruczołu krokowego.

Kontrola stanu prostaty jest dla mężczyzn niezwykle istotna. Według statystyk z 2012 roku na 11 tysięcy wykrytych w Polsce nowotworów prostaty aż 4,1 tysiąca zakończyły się śmiercią pacjenta. Niepotrzebną śmiercią, ponieważ wczesne wykrywania nowotworów prostaty znacznie zwiększa szansę na ich wyleczenie.

Warto zatem korzystać z nowoczesnych rozwiązań do diagnostyki domowej i regularnie sprawdzać kondycję swojego gruczołu krokowego, nawet jeśli nie zauważamy jeszcze widocznych objawów choroby. W ten sposób możemy uratować nie tylko swoje zdrowie i sprawność seksualną, ale także życie. 

pixel