2018-05-11

Jak sprawdzić kiedy mam owulację?

Decyzja dotycząca podjęcia starań o dziecko to jedno z najważniejszych postanowień w życiu. Wszak od tego momentu wiele się zmienia, a dotychczasowe priorytety życiowe ulegają zupełnemu przewartościowaniu. Aby jednak radość spowodowana powiększeniem rodziny stała się rzeczywistością, konieczna jest odważna decyzja i wnikliwa obserwacja swojego organizmu. Jednym z kluczowych aspektów jest ustalenie terminu owulacji umożliwiającego zajście w ciążę. Sprawdzamy, w jaki sposób zrobić to najbardziej efektywnie.

Czym jest owulacja?

Wbrew obiegowej opinii staranie się o potomka to nie kwestia pojedynczego współżycia a proces, podczas którego partnerzy powinni dokładnie obserwować swoje ciało. Oczywiście warunkiem koniecznym jest dopisujące zdrowie i optymalne warunki psychofizyczne, jednak kluczową rolę w zrealizowaniu zamierzonych planów pełni ustalenie terminu owulacji.

Czym jest osławione jajeczkowanie? Owulacja to szczytowy moment całego cyklu menstruacyjnego, w którym dojrzałe jajeczko jest uwalniane i przemieszcza się do jajowodu, gdzie oczekuje na zapłodnienie. Proces zachodzi stosunkowo szybko. Wędrująca komórka jest w stanie przeżyć do 24 godzin, podczas których należy podjąć współżycie.

Dlaczego jest to tak ważne? Rozpoczęcie procesu owulacji to znak, że kobieta jest gotowa do zapłodnienia. Dokładne określenie jego terminu pozwala znacząco zwiększyć szansę zajścia w ciążę.

Ustalamy termin jajeczkowania

Statystycznie rzecz biorąc, przeciętnie owulacja ma miejsce co 28 dni. Występuje pomiędzy 13 a 15 dniem poprzedzającym wystąpienie krwawienia. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny, a indywidualne różnice w jego funkcjonowaniu mogą wpływać na termin wystąpienia procesu. Te rozbieżności sprawiają, że niezwykle ważna jest nieustanna obserwacja swojego ciała.

Istnieje wiele sposobów ustalenia terminu owulacji. Metoda termiczna polega na codziennym mierzeniu temperatury ciała. Na tej podstawie rysujemy wykres, dzięki któremu możliwe jest wyznaczenie interesującego nas okresu. Metoda choć działa, ma wiele minusów. Przede wszystkim wymaga wiele zachodu. Temperatura powinna być mierzona każdego dnia rano, a wiarygodne wyniki otrzymamy dopiero po około 3 cyklach. Łatwo też zniekształcić ostateczny rezultat myląc różnice temperatury spowodowane owulacją z objawami stresu, choroby czy spożycia alkoholu.

Innym popularnym sposobem jest obserwacja śluzu. Ten w pierwszych dniach cyklu jest gęsty i lepki, a w miarę zbliżania się do owulacji staje się śliski i rzadki. Metoda przeznaczona jest jednak dla tych, którzy wykazują się dużą cierpliwością, bowiem wiarygodne wyniki otrzymujemy dopiero po roku badania. Diagnozę także trudno jest przeprowadzić, gdy cykle są nieregularne, a kobieta nie ma doświadczenia w diagnozie swojego organizmu.

Mimo sygnalizowanych wyżej zastrzeżeń obserwacja śluzu czy metoda termiczna to wciąż popularne i propagowane sposoby określania terminu owulacji, które są jednak pracochłonne i mogą sprawiać wiele kłopotów. Na szczęście istnieje prostszy i o wiele szybszy sposób – użycie specjalnego testu.

Badanie za pomocą testu

Badanie terminu wystąpienia owulacji można przeprowadzić wiele łatwiej i szybciej. Na rynku dostępne są specjalistyczne testy pozwalające z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa ocenić idealny czas na zapłodnienie. Jednym z nich jest LH TEST, który dzięki kompaktowym wymiarom i intuicyjnej zasadzie działania stanowi jeden z najlepszych służących temu narzędzi.

Sama zasada diagnozy jest niezwykle prosta. Organizm kobiety przed owulacją wydziela dużą ilość hormonu luteinizującego, którego obecność można stwierdzić w moczu. Test wykrywa jego podwyższone stężenie i informuje o zaistnieniu owulacji. Jeżeli wynik badania okaże się pozytywny najbliższe 24-36 godzin należy wykorzystać w celu starania się o dziecko. W przypadku uzyskania negatywnej diagnozy kolejne badanie należy wykonać podczas następnych dni, aż do uzyskania zadowalającego rezultatu.

Niezależnie od wybranej metody ustalania terminu owulacji, należy pamiętać, że kluczowa jest regularność, wnikliwa obserwacja i śledzenie osiąganych wyników. Tylko wtedy efekt będzie zadowalający. Teraz jest to o wiele łatwiejsze. Pojemne opakowanie zawiera aż 5 praktycznych testów, dzięki którym szanse na upragnione dziecko znacząco wzrosną.

pixel