2018-10-02

Jak poprawnie zmierzyć ciśnienie?

Ciśnienie krwi to nacisk jaki krew wywiera na ściany tętnic. Możemy wyróżnić ciśnienie skurczowe jak i rozkurczowe, na podstawie których oceniamy wydajność pracy serca. Wartość ciśnienia jest zależna od bardzo wielu czynników, min. diety, temperatury ciała, stanu psychicznego oraz zażywanych lekarstw.


Jakie są prawidłowe wyniki?

Prawidłowe wyniki są zależne przede wszystkim od wieku badanej osoby. U osoby dorosłej idealna wartość to 120 mmHg/80mmHg.
Dla przykładu u noworodka wartość ta wynosi 102/55 mmHg a dziecka pomiędzy pierwszym a ósmym rokiem życia - 110/75 mmHg.

Możemy stwierdzić nadciśnienie gdy wynik pomiaru przekroczy 139/89 mmHg.
Wyróżniamy trzy stopnie nadciśnienia: 

1 stopień- łagodne 140-159/90-99 mmHg
2 stopień- umiarkowane 160-179/100-109 mmHg
3 stopień- ciężkie większe niż 180/większe niż 110 mmHg

Jak mierzyć ciśnienie w domu?

Idealnym rozwiązaniem do domowej diagnostyki ciśnienia krwi jest seria ciśnieniomierzy Controly. Urządzenia te są łatwe w obsłudze i w pełni automatyczne. Ponadto posiadają przydatne, dodatkowe funkcje umożliwiające np. wykrycie arytmii serca. Pomiaru takim urządzeniem należy dokonać po pięciu minutach odpoczynku, przynajmniej 30 minut bez picia kawy oraz palenia papierosów. Wcześniejsze stosowanie używek może zaburzyć wynik. Dzięki funkcji MotionSense ciśnieniomierze Controly same wykryją nadmierny ruch ciała i poinformują o konieczności powtórzenia badania.

Co robić w razie nadciśnienia?

Przede wszystkim należy stosować się ściśle do zaleceń lekarskich. Nie należy dawkować sobie samemu leków ani przyjmować ich na własną rękę. Bardzo ważnym elementem jest wprowadzenie zdrowej, zbilansowanej diety eliminującej niezdrowe pożywienie oraz zadbanie o aktywność fizyczną. Zdrowy styl życia nie tylko ograniczy ryzyko wystąpienia nadciśnienia, ale także zminimalizuje jego agresywny przebieg. Jednakże wysiłek fizyczny powinien być dobrany indywidualnie dla każdej osoby z nadciśnieniem oraz wprowadzany stopniowo.
Należy pamiętać, że posiadamy duży wpływ na kształtowanie swojego ciśnienia. W utrzymaniu jego prawidłowego poziomu nie pomaga nadwaga, nadmierne spożycie soli, alkoholu, picie kawy czy palenie papierosów. 

Kto jest w grupie ryzyka?

  • Mężczyźni powyżej 55 lat
  • Kobiety powyżej 65 lat
  • Ludzie otyli
  • Osoby z przewlekłymi chorobami nerek
  • Osoby z nieprawidłowym stężeniem cholesterolu i glukozy
  • Osoby palące papierosy i pijące alkohol

Jakie są objawy nadciśnienia?

Przede wszystkim do objawów nadciśnienia, które mogą lecz nie muszą wystąpić możemy zaliczyć: bóle i zawroty głowy, zaczerwienienie występujące na twarzy, uderzenia gorąca, bezsenność. Występowanie długotrwałego nadciśnienia jest bardzo groźne dla zdrowia, ponieważ przez dłuższy czas często nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Niestety wiele osób nie poddaje się regularnym badaniom a wręcz unika wizyt u lekarzy, często z niewiedzy, strachu lub braku czasu. Idealnym rozwiązaniem tego problemu jest ciśnieniomierz kieszonkowy Controly, umożliwiający pomiar w każdej chwili i warunkach.

Polecane

pixel