2018-11-05

Jak poprawnie wykonać inhalacje?

Inhalacja jest jednym z najlepszych sposobów leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Jest to zabieg polegający na podawaniu leków lub ich aerozoli bezpośrednio do dróg oddechowych razem z wdychanym powietrzem. Wdychanie leków w postaci pary to bardzo dobry sposób, pomagający w leczeniu kataru, kaszlu, zatkanych zatok czy też astmy i alergii. 

Kto powinien się inhalować?

Inhalacje są przeznaczone dla osób zmagających się z alergia, astmą, chorobami górnych dróg oddechowych, np. katarem, chorobami zatok. Z zabiegu mogą korzystać dzieci powyżej pierwszego roku życia. Jedynym przeciwwskazaniem do zastosowania inhalacji może być uczulenie na którykolwiek z leków lub użytych substancji.

Czym jest nebulizator?

Nebulizator jest specjalnym, wygodnym urządzeniem, które przy pomocy sprężonego powietrza rozbija wlane lekarstwo lub płyn na mikroskopijne cząsteczki oraz rozprasza w powietrzu w postaci drobnej mgiełki, widocznej gołym okiem. W sprzedaży wyróżniamy dwa rodzaje nebulizatorów: pneumatyczne tłokowe oraz ultradźwiękowe. Dzięki uniwersalnemu zastosowaniu, inhalatory tłokowe są najczęściej używane w domu, podróży szpitalach. Pozwalają na podawanie wszystkich leków przeznaczonych do inhalacji, sterydów, leków wykrztuśnych, rozszerzających oskrzela. 
Nebulizatory są zazwyczaj wyposażone w różne końcówki, zależnie od użytkownika: maseczki twarzowe obejmujące nos i usta dla najmłodszych oraz ustniki dla starszych dzieci i dorosłych. Ważnym aspektem przy wyborze inhalatora jest wielkość cząsteczek płynu. W przypadku nebulizatorów Controly wartość ta waha się od 0.5 do 6 μm.

Nebulizator składa się z:

 • Nebulizatora, czyli pojemniczka do którego aplikujemy leki
 • Kompresora, urządzenia pompującego powietrze
 • Wężyka łączącego kompresor z nebulizatorem
 • Filtra
 • kabla zasilającego
 • Zestawu masek i ustników.

Jak przeprowadzić poprawnie nebulizację?

 1.  Osoba inhalowana powinna siedzieć prosto, należy pamiętać, żeby nie wylać zawartości nebulizatora
 2. Przed inhalacją sprawdź czy części inhalatora są czyste, przygotuj lek przeznaczony do inhalacji oraz roztwór soli fizjologicznej. Do pojemniczka należy wlać określona przez lekarza ilość leku. W przypadku dzieci zaleca się dodawanie 5 ml roztworu soli fizjologicznej. 
 3. Podłącz nebulizator do kompresora wężykiem.
 4. Następnie podłącz urządzenie do prądu i włącz kompresor. Lek w procesie nebulizacji zmienia się w mgiełkę. Po inhalacji i wybraniu całej porcji leku z nebulizatora należy umyć twarz i przepłukać usta.
 5. Inhalacje są skuteczniejsze gdy osoba wykonuje głębokie wdechy przez usta. Na szczycie wdechu można zatrzymać oddech, by inhalacja była skuteczniejsza. 
 6. Po zakończonej inhalacji należy pamiętać, aby odłączyć wężyk i umyć wszystkie elementy w ciepłej wodzie. Trzeba także pamiętać o regularnej kontroli zużycia filtra.Polecane

pixel