2018-03-06

Jak działają testy narkotykowe

Rozwój współczesnej diagnostyki narkotykowej pozwala na błyskawiczną detekcję obecności określonych substancji psychoaktywnych w organizmie. Dzięki temu nawet w domowych warunkach możemy przeprowadzić dokładny test narkotykowy, którego wyniki będą w pełni wiarygodne.

Popularne narkotesty to wizualne testy immunochromatograficzne. Zasada ich działania opiera się na zjawisku wybiórczego wiązania się przeciwciał z konkretnymi cząsteczkami lub grupami cząsteczek (tzw. antygenami), które są do nich podobne. Zdolność ta pozwala na przeprowadzenie prostego i niezwykle szybkiego testu narkotykowego z wykorzystaniem różnego rodzaju materiału np. śliny, moczu, kału, krwi, łez czy nawet potu. Diagnozę otrzymujemy w postaci wizualnej, jako jeden lub dwa prążki pojawiające się w okienku wynikowym testu.

Rodzaje testów

Dostępne w aptece testy narkotykowe wykorzystują do analizy z reguły ślinę lub mocz badanej osoby. Wykrywają one najbardziej rozpowszechnione substancje psychoaktywne, takie jak opiaty (morfina, heroina), amfetaminę i jej analogi, kokainę oraz THC (tetrahydrokannabinole) zawartą w marihuanie i haszyszu. Do wyboru mamy testy wieloparametrowe, wykrywające nawet 6 różnych narkotyków oraz testy na wykrycie konkretnej substancji odurzającej np. THC. Są to testy paskowe lub płytkowe.

Na czym polega test narkotykowy?

Płytkowe testy narkotykowe produkowane są z wykorzystaniem przeciwciał monoklonalnych, które wraz z kompleksem złota koloidalnego umieszczone są w plastikowej płytce testowej na specjalnej błonie nitrocelulozowej.

Jeśli narkotyk został użyty przez badaną osobę w okresie umożliwiającym jego wykrycie przez test, przeciwciała wraz ze złotem koloidalnym i antygenami obecnymi w próbce złączą się ze sobą w specyficzny kompleks, którego wykrycie świadczy o wyniku pozytywnym. Najczęściej w takim przypadku na teście będzie obecny tylko jeden prążek kontrolny.Pojawienie się dodatkowego prążka testowego lub w przypadku multitestów narkotykowych kilku prążków, świadczy o wyniku negatywnym, czyli niewykryciu substancji psychoaktywnych.

W przypadku pasków testowych przeciwciała wraz ze złotem koloidalnym zostają naniesione na membranę paska testowego. Tutaj także wynik pozytywny objawia się jako jeden prążek w strefie kontrolnej C. Natomiast w przypadku wyniku negatywnego na teście wyskakuje drugi prążek w strefie testowej T.

Jak przeprowadzić domowy narkotest?

W przypadku domowych narkotestów mamy do wyboru testy narkotykowe ze śliny oraz testy narkotykowe z moczu. Oba badania mają identyczną wiarygodność, pomimo tego, że różnią się materiałem badawczym.

Test narkotykowy ze śliny

Jest to z reguły test płytkowy. Jego opakowanie zawiera wszystkie niezbędne akcesoria potrzebne do prawidłowego wykonania badania. Za pomocą dołączonego specjalnego próbnika z gąbeczką pobieramy z ust badanej osoby ślinę. Do analizy potrzebne są ok. 3 krople materiału, który wyciśnięty zostaje z gąbki do pojemnika z dozownikiem. Nie wolno oczywiście dotykać jej palcami, ślinę wyciskamy poprzez przyciśnięcie gąbki do ścianki pojemnika.

Następnie nanosimy 3 krople śliny na okienko testowe i czekamy ok. 10 minut na wynik. Trzeba go odczytać szybko, ponieważ po czasie dłuższym niż 20 minut przestaje być on wiarygodny. Tak jest praktycznie w przypadku każdego testu immunochromatograficznego.

Test narkotykowy z moczu

Są to często testy paskowe, wygodne w użyciu, ponieważ wystarczy zanurzyć je we wcześniej zebranej do czystego pojemnika próbce moczu. Taki test również posiada okienko wynikowe umieszczone w plastikowej obudowie, w którym odczytujemy diagnozę. Co istotne, badanie moczu można przeprowadzić na próbce pobranej nawet do 48 godzin wcześniej, jeśli tylko była ona przechowywana w chłodziarce.

Istotne jest, by każde badanie diagnostyczne przeprowadzać według ścisłych zaleceń zawartych w ulotce. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że analiza została wykonana poprawnie, a wyniki są w pełni wiarygodne.

Pamiętać należy również o tym, że narkotyki utrzymują się w organizmie przez ograniczony czas, którego długość zależy od rodzaju substancji psychoaktywnej, a także indywidualnych predyspozycji biologicznych.

pixel