2018-07-23

Dlaczego marihuana jest szkodliwa?

W ostatnim czasie wiele mówi się o leczniczych właściwościach marihuany, które jak najbardziej istnieją. Nie zmienia to jednak faktu, że palenie marihuany jest niezwykle szkodliwe dla zdrowia. Jak to możliwe, że zawarte w konopiach THC, dla jednych stanowi lekarstwo, a dla innych jest bardzo niebezpieczną trucizną?







Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Marihuana medyczna to środek, który po pierwsze posiada odpowiednie stężenie THC, a jej skład jest wolny od toksyn. W ten sposób związek ten jest o wiele bezpieczniejszy niż zanieczyszczona używka, z jaką mamy do czynienia w nielegalnym obrocie. Po drugie stosowanie medycznej marihuany jest kontrolowane przez specjalistów medycyny, którzy wiedzą jak wykorzystywać poszczególne właściwości kannabinoidu THC. 

Dzięki temu szkodliwe dla zdrowej osoby działanie THC może stać się istotnym elementem terapii w przypadku osób chorych na poszczególne schorzenia, takie jak np. anoreksja, stres pourazowy, choroby układu nerwowego (np. SM) czy przy łagodzeniu objawów chemioterapii albo zmniejszaniu odczuwania przewlekłego bólu.

Dla zdrowych osób THC nie ma praktycznie nic do zaoferowania, poza chwilową poprawą samopoczucia. Skutki uboczne takiego stosowania marihuany są jednak bardzo negatywne, w szczególności dla osób młodych.

Katastroficzne skutki marihuany dla młodego organizmu

Badania mózgu osób zażywających marihuanę od wczesnej młodości, przeprowadzone za pomocą rezonansu magnetycznego, jasno wykazały zaburzenia struktur mózgowych odpowiadających za naukę, poziom inteligencji oraz ryzykowne zachowania. Zażywanie marihuany przez młode osoby prowadzi również do upośledzenia rozwoju płciowego, szczególnie w przypadku mężczyzn, ponieważ zmniejsza ona wytwarzanie testosteronu.

To jednak dopiero czubek góry lodowej pod względem negatywnych skutków wywieranych przez marihuanę. Jej długotrwałe zażywanie przez dorosłe osoby również prowadzi do dużych problemów z pamięcią krótkotrwałą, a także koncentracją, co bardzo utrudnia proces uczenia się oraz wykonywania czynności wymagających skupienia. THC może również aktywować uśpione choroby psychiczne.

Już jednorazowe zapalenie marihuany może doprowadzić do rozwinięcia się schizofrenii lub paranoi. Długotrwałe zażywanie środków na bazie konopi prowadzi również do takich zaburzeń psychicznych jak depersonalizacja oraz derealizacja, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Choroby płuc a marihuana

Innym niezwykle negatywnym skutkiem palenia marihuany jest POCh, czyli przewlekła obustronna choroba płuc. Przypadłość ta jest schorzeniem nie tylko utrudniającym życie, ponieważ z powodu zmian, jakie powoduje w oskrzelach i płucach, oddychanie staje się trudne i męczące, ale stanowi także dla niego bezpośrednie zagrożenie, bo nieleczona może skończyć się niewydolnością oddechową i śmiercią. Marihuana ma negatywny wpływ również na układ krążenia, doprowadzając do jego nadwyrężenia przez skoki ciśnienia oraz tachykardię.

Biorąc pod uwagę wszystkie negatywne skutki palenia marihuany, warto kontrolować swoje dzieci oraz bliskich, których podejrzewamy o zażywanie tego narkotyku. Bardzo często nie są oni nawet świadomi konsekwencji, z jakimi wiąże się palenie z pozoru niewinnej „maryśki”.

Niestety, kiedy pamięć zacznie szwankować, a kaszel i duszności spowodowane chorobą płuc i oskrzeli uniemożliwią normalne życie, może być już za późno, by wrócić do takiego stanu zdrowia, jak przed rozpoczęciem palenia marihuany. Dlatego trzeba działać jak najszybciej.

Kontrolny marihuana test z apteki

Podstawą jest w tej sytuacji test na obecność THC, który potwierdzi lub zaprzeczy naszym podejrzeniom. Do wyboru mamy dostępny w każdej aptece test narkotykowy z moczu, wykrywający metabolity marihuany i haszyszu w organizmie przez okres od 5 do 20 dni po zażyciu narkotyku lub test narkotykowy ze śliny pozwalający wykryć narkotyk przez ok. 14 godzin od momentu jego zażycia.

pixel