2018-09-10

Alergia i wakacje

Lato to szczególny okres dla alergików i astmatyków. Gorące, suche powietrze źle wpływa na śluzówkę i górne drogi oddechowe. Dla Alergika szczególnie niebezpieczne są przeciągi, wahania temperatur lub intensywnie klimatyzowane pomieszczenia. W okresie letnim alergik jest narażony także na intensywne pylenia roślin czy ukąszenia owadów występujących naturalnie w środowisku.

Doskonałym rozwiązaniem dla Alergików są kieszonkowe nebulizatory Controly, umożliwiające przeprowadzenie leczniczych oraz nawilżających inhalacji w każdej sytuacji. 



Gdzie jechać z alergią:

W czasie wakacyjnych wyjazdów należy zwrócić uwagę na kalendarz pyleń. Jest on podstawową wskazówką umożliwiającą zaplanowanie letniego wyjazdu. Trzeba pamiętać o roślinności i zadrzewieniu, szczególnie niebezpieczne są pyłki topoli, traw oraz bylicy. Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla alergika są obszary morskie lub górskie powyżej 1200 m.n.p.m. Niskie zagęszczenie roślinności nad morzem wpływa na dobre samopoczucie. Ponadto kąpiele w słonej, morskiej wodzie są doskonałą kuracją dla ludzi cierpiących na atopowe zapalenie skóry. 

Na co zwracać uwagę podczas rezerwacji hotelu:

Przy rezerwacji hotelu należy przede wszystkim zwrócić uwagę na standard i rocznik lokalu. Stare dywany, lampy z abażurami, zaniedbane fotele i materace są siedliskiem roztoczy, które skutecznie popsują wakacyjny wypoczynek. Przed przyjazdem warto poprosić właściciela o aktualne zdjęcia pokoju i informacje dotyczące wystroju wnętrza. Warto też skontrolować obecność grzybów i pleśni, alergia na nie przybiera postać kaszlu, kataru i kichania, może również wystąpić swędzenie oczu i gardła oraz zapalenie zatok. Obecność pleśni i grzybów odczujemy głównie w nocy, podczas długotrwałej ekspozycji na alergeny. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie wybór zadbanego wnętrza o minimalistycznym wystroju.  

Apteczka alergika:

Niezależnie od tego dokąd się wybierasz, pamiętaj o apteczce. Alergik zawsze powinien mieć przy sobie odpowiedni zestaw leków zapobiegających objawom oraz w razie nagłych wypadków.

Leki przeciwhistaminowe:

Leki łagodzące podrażnienia i całoroczne zapalenia błon śluzowych, pokrzywek, uczuleń. Z uwagi na ich przedłużone działanie należy stosować je raz dziennie.

Kremy przeciwhistaminowe:

O działaniu miejscowym na ukąszenia owadów lub na łagodne zmiany skórne.

Krem z filtrem:

Słońce jest w wielu przypadkach przyczyną alergii skórnych. W przypadku dużej ekspozycji może powodować zmiany skórne, zaczerwienienia lub nawet poparzenia.

Adrenalina:

Jeżeli alergik jest uczulony na jad owadów, lub choruje na astmę, powinien posiadać w apteczce dawkę Adrenaliny. Pozwala ona uratować życie w sytuacji np. ukąszenia szerszenia w szyję lub w czasie wstrząsu anafilaktycznego.

Polecane

pixel