2021-04-21

Suchość pochwy – jakie mogą być jej przyczyny i jak sobie z nią radzić?

Suchość pochwy – jakie mogą być jej przyczyny i jak sobie z nią radzić?

O problemach z odpowiednim nawilżeniem pochwy najczęściej mówi się w kontekście menopauzy. Wówczas są one konsekwencją zmian hormonalnych, które wiążą się z okresem przekwitania. Jednak suchość pochwy tak naprawdę może przydarzać się kobietom w każdym wieku i znacząco obniżać jakość życia seksualnego, a często wręcz zniechęcając do zbliżeń. Poznaj przyczyny takich problemów i sposoby na ich rozwiązanie.

Skąd się bierze suchość pochwy?

Infekcje grzybicze oraz bakteryjne uszkadzają nabłonek pochwy i w ich przebiegu często pojawia się uczucie suchości pochwy. Powtarzające się zakażenia skutecznie opóźniają starania o dziecko ze względu na potrzebę wdrożenia leczenia. Przyczyną tych infekcji są zaburzenia równowagi ekosystemu pochwy, które mogą wynikać z m.in. z przewlekłego przyjmowania niektórych leków, palenia papierosów, zaburzeń hormonalnych czy złej diety. Kolejną z przyczyn jest atrofia pochwy, która przydarza się również kobietom przed menopauzą (ok. 15%). Bywa konsekwencją przyjmowania niektórych leków, np. tamoksyfenu i raloksyfenu. Występująca suchość pochwy wiąże się z bolesnością podczas zbliżeń. Zalecane jest stosowanie wówczas żeli nawilżających. Conceive Plus jest przykładem preparatu, który pomaga w złagodzeniu suchości.Więcej o Conceive Plus znajdziesz na:
https://domowelaboratorium.pl/pol_m_Testy-ciazowe-i-owulacyjne-zele_Zele-577.html

Wśród bardzo rzadkich przyczyn można wskazać również zespół Sjögrena, który charakteryzują zaburzenia w zakresie funkcji gruczołów m.in. łzowych i ślinowych. U pacjentek z tym zespołem widoczne jest zmniejszenie ilości wydzieliny ze ściany pochwy, a także śluzu. Skutkuje to suchością pochwy, ale także powstawaniem zmian zapalnych czy zakażeń. Należy przy tym podkreślić, że jest to choroba z kręgu tych rzadkich i wyłącznie problem z nawilżeniem pochwy nie jest podstawą do podejrzewania jej u siebie.

Znaczącym czynnikiem wpływającym na nawilżenie pochwy jest odpowiedni poziom pobudzenia seksualnego. Budowanie napięcia oraz podniecenia skutkuje konkretnymi zmianami na poziomie fizjologii. Wzrasta akcja serca, narządy płciowe są lepiej ukrwione - to ułatwia wytwarzanie śluzu. Suchość pochwy może być zatem efektem zbyt niskiego poziomu pobudzenia seksualnego, którego przyczyny są silnie związane z czynnikami psychologicznymi. Problemy w relacji, stres, obciążenie wynikające z problemu, jakim jest niepłodność i obniżona płodność, wielokrotne nieudane starania o dziecko czy pojawiająca się w głowie myśl, że może to jednak bezpłodność... Tych powodów może być wiele. Wszystkie takie napięcia psychiczne będą rzutowały również na sferę fizjologiczną. Znaczenie ma również faza cyklu – estrogeny wpływają na ukrwienie oraz nawilżenie pochwy, więc kiedy ich poziom spada, może pojawiać się problem z suchością.

Sposoby na zmniejszenie suchości pochwy

Niewątpliwie suchość pochwy odbija się na życiu seksualnym par i może być czynnikiem utrudniającym poczęcie - głównie ze względu na to, że trudno mówić o ochocie na sex, skoro wiąże się on z dolegliwościami bólowymi i niewiele ma wspólnego z przyjemnością. Ograniczenie liczby zbliżeń zdecydowanie nie ułatwia zajścia w ciążę.

Lubrykanty

Z tego powodu, aby upragniona ciąża była możliwa, trzeba na początku podnieść komfort współżycia. Pomogą w tym specjalistyczne żele takie jak Conceive Plus.

Formuła tego lubrykantu została skomponowana w ten sposób, by miał on zrównoważone pH. Conceive Plus skutecznie łagodzi suchość, a dodatkowo nie obniża szansy na zapłodnienie, ponieważ zawarte w nim substancje nie wpływają negatywnie na jakość nasienia. Conceive Plus imituje naturalne płyny ciała izawiera istotne dla żywotności i ruchliwości plemników jony wapnia oraz magnezu. Przy pomocy wygodnego aplikatora Conceive Plus można zaaplikować dopochwowo. Wykorzystanie takiego środka na pewno wpłynie pozytywnie na jakość życia seksualnego, wspierając pary w tym, aby w końcu pojawiły się upragnione dwie kreski na teście i ciąża. Conceive Plus zapewniając właściwe nawilżenie i środowisko ułatwia podejmowanie większej aktywności seksualnej. Cena lubrykantu nie jest najniższa, ale jest to środek wydajny.

Sprawdź cenę Conceive Plus na:

https://domowelaboratorium.pl/product-pol-706-Conceive-Plus-Aplikatory-8x4g.html

Minimalizacja stresu i napięcia Oprócz tego, w przypadku gdy główną przyczyną problemu mogą być czynniki psychologiczne, korzystne będzie skorzystanie z pomocy terapeuty. Warto także wdrożyć techniki relaksacyjne, minimalizować stres i znaleźć sposoby na jego doraźne obniżanie, a także rozmawiać z partnerem i bliskimi o swoich emocjach, obawach czy lękach. Odpowiednie postępowanie lecznicze Konsultacja ze specjalistą pozwoli wyeliminować lub potwierdzić czynniki chorobowe czy negatywny wpływ leków, które mogą wpływać na nawilżenie pochwy. Zawsze warto dociekać źródła problemów, aby móc je rozwiązać. Jednocześnie środki w postaci profesjonalnych lubrykantów takich jak Conceive Plus będą świetną pomocą doraźną, pozwalającą na podtrzymanie satysfakcjonującego życia seksualnego.

Bibliografia:
Gałęcka M., Szlachta P. Nawrotowe grzybice i bakteryjne zapalenia pochwy – charakterystyka przyczyn
oraz możliwości terapeutycznych i profilaktycznych. Forum Zakażeń 2013; 4(2):77, 121-125.
Gałecki P., Depko A., Jędrzejewska S., Talarowska M. Orgazm człowieka z perspektywy fizjologicznej –
część II. Pol. Merk. Lek., 2012, XXXIII, 194, 120-123.
Sobstyl M., Tkaczuk-Włach J., Sobstyl J., Jakiel G. Objawy uboczne stosowania tamoksyfenu i
raloksyfenu. Przegląd Menopauzalny 3/2012, 11: 250–253.
Zimmermann-Górska I. Zespół Sjögrena w: Terapia w chorobach reumatycznych. PZWL Wydawnictwo
Lekarskie 2018, s. 189-193.

pixel