2018-06-20

Kiedy badać cholesterol?

Cholesterol to diagnoza, która dla wielu brzmi jak wyrok. Tymczasem, jak się okazuje, substancja jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Uczestniczy w syntezowaniu hormonów oraz kwasów żółciowych, bez których niemożliwe byłoby trawienie tłuszczów. Niebezpieczny jest natomiast jego nadmiar. Podpowiadamy, w jaki sposób oraz kiedy badać jego poziom, aby cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.

Telewizja, Internet, prasa, wszędzie towarzyszą nam nachalne reklamy o szkodliwym wpływie cholesterolu. Wobec wszędobylskiej dezinformacji nie dziwi fakt, że wokół osławionej substancji narosło wiele mitów. Większość z nich bierze się z niezrozumienia, czym w zasadzie jest cholesterol i jakie pełni funkcje w naszych organizmach. Podstawowym zagadnieniem jest już sam fakt rozróżnienia pomiędzy jego dobrą i złą odmianą.

Cholesterol dobry vs cholesterol zły

Pierwszym i chyba najbardziej rozpowszechnionym mitem na temat interesującej nas substancji jest przekonanie, że cholesterol oznacza kłopoty. To jednak jedynie część prawdy. Przede wszystkim należy pamiętać, że związek lipidów występuje pod dwoma frakcjami HDL oraz LDL. Tylko ten drugi stanowi realne zagrożenie dla naszego zdrowia. Tzw. zły cholesterol charakteryzuje się małą gęstością, która powoduje osadzanie się jego cząsteczek i zawężanie światła tętnic, a w konsekwencji powstawanie trudnych do wyleczenia i nieprzyjemnych schorzeń.

Dlaczego mam podwyższony cholesterol?

Czynników wpływających na podwyższenie poziomu cholesterolu w organizmie jest wiele. Do tych najważniejszych należą jednak zła, niezróżnicowana dieta, brak ruchu fizycznego czy stres. Coraz częstszym zjawiskiem jest również siedzący tryb życia, który w połączeniu z szybkimi i słabo przetworzonymi potrawami typu fast food ma zgubne skutki dla naszego organizmu. Szczególnie szkodliwe w tym względzie są tłuszcze nasycone oraz utwardzone oleje roślinne. Jeżeli towarzyszą im alkohol i inne użytki – papierosy, kawa – to prawdopodobieństwo zachorowania jest bardzo wysokie.

Kiedy badać cholesterol?

Podwyższony poziom cholesterolu to jedno ze zjawisk, których intensyfikacja jest wprost proporcjonalna do rozwoju współczesnej cywilizacji. Szeroki zakres występowania i tożsame nawyki życiowe u różnych grup społecznych sprawiają, że na przypadłość zapadają zarówno osoby młode, jak i dojrzałe. Nie istnieje więc jeden, uniwersalny wiek, w którym powinniśmy zacząć martwić się o stan naszego zdrowia. Konieczność jego weryfikacji zależy przede wszystkim od stylu naszego funkcjonowania.

U osób powyżej 30. roku życia prowadzących zdrowy tryb życia i nieposiadających problemów zdrowotnych badanie zalecane jest co 3 lata. Osoby, które ukończyły 50 lat, odpowiednią diagnostykę powinny przeprowadzić co rok. Raz na dwanaście miesięcy poziom cholesterolu muszą zweryfikować także wszyscy palący papierosy oraz należący do rodzin, w których wystąpiły problemy z nadciśnieniem tętniczym. We wszystkich tego typu przypadkach pomoże łatwy w użyciu Cholesterol Test.

Test na cholesterol

Choroba wieńcowa, miażdżyca, zawał serca, udar mózgu – to tylko niektóre z tragicznych dla zdrowia schorzeń spowodowanych podwyższonym poziomem złego cholesterolu. Zagrożenie jest tym niebezpieczniejsze, że przekroczona norma związków lipidowych początkowo nie wywołuje żadnych widocznych objawów. O jej podwyższonym poziomie dowiadujemy się często przez przypadek, podczas innych analiz lub gdy pojawią się pierwsze poważne zmiany chorobowe.

W takiej sytuacji wzrasta znaczenie regularnego badania. Obecnie diagnoza możliwa jest bez wychodzenia z domu. Można w tym celu wykorzystać dostępny na rynku, jednorazowy test na cholesterol od Domowego Laboratorium.

Produkt stanowi kompletny zestaw służący do zbadania poziomu cholesterolu we krwi. Opakowanie zawiera sterylny nakłuwacz, płytkę służącą przeprowadzeniu diagnostyki oraz skalę barwną do weryfikacji otrzymanych wyników.

Samo badanie jest niezwykle proste. W celu otrzymania jak najbardziej wiarygodnych wyników należy je przeprowadzić na czczo oraz przez 48 godzin poprzedzających zabieg powstrzymać się od alkoholu. Trzeba również pamiętać, że otrzymane wyniki są jedynie orientacyjne. Negatywny rezultat oznacza przede wszystkim konieczność udania się do lekarza i podjęcia dalszych kroków zmierzających do wnikliwej diagnozy i leczenia.

pixel