2018-05-11

Jak rozpoznać infekcje dróg moczowych u niemowlaka?

Wiele tygodni oczekiwania, czas spędzony na przygotowaniach idealnego pokoju i w końcu jest, na świecie pojawia się nowy członek rodziny. Niezmierzona radość może jednak szybko zamienić się w dużą ilość zmartwień spowodowanych pogorszeniem się stanu zdrowia dziecka. Niebezpieczeństwo jest tym większe, że młody organizm jest szczególnie narażony na rozmaite infekcje. Jedną z nich jest ta dotykająca dróg moczowych, która nieleczona może prowadzić do skomplikowanych powikłań. Jak ją rozpoznać i zapobiegać? Odpowiedź znajdziecie niżej.

Czym jest infekcja dróg moczowych?

Infekcja dróg moczowych to nieprzyjemne schorzenie, które może dotknąć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Co ciekawe, choroba dużo częściej dotyczy dziewczynek. Spowodowane jest to budową narządów kobiecych i krótką cewką moczową, która ułatwia przenikanie szkodliwych bakterii.

Sytuacja jest tym niebezpieczniejsza, że dzieci nie posiadają w pełni rozwiniętego układu immunologicznego. Brak skutecznych mechanizmów obrony sprawia, że objawy zakażenia u najmłodszych przebiegają ciężej niż w przypadku dorosłych, a nieleczone mogą prowadzić do licznych powikłań, w tym przewlekłej choroby nerek i ich niewydolności. Z tego powodu rodzice powinni nieustannie obserwować swoje dzieci, aby w razie podejrzenia o zaistnieniu choroby, zareagować natychmiast i uchronić pociechę od nieprzyjemnych konsekwencji.

Jak rozpoznać zapalenie u niemowląt?

Rozpoznanie infekcji dróg moczowych dziecka nie jest łatwe. Tym bardziej, gdy nasza pociecha nie umie jeszcze sygnalizować przeszkadzających jej dolegliwości i źródeł bólu. W takich sytuacjach nieodzowna jest dokładna obserwacja, która pozwoli ocenić prawdopodobieństwo schorzenia. Jakie są najczęściej występujące objawy infekcji? Niestety nie ma prostej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Symptomy będą inne u dzieci poniżej 2. roku życia, inne u nieco starszych pociech. W przypadku noworodków niepokoić powinny nas przede wszystkim bóle brzucha, kolka, wymioty, biegunka, gorączka i niemożliwość pełnego opróżnienia pęcherza.

Swoje podejrzenia potwierdzić można również, wykonując profesjonalną diagnozę. Dzięki Testowi na infekcję dróg moczowych jest to możliwe bez wychodzenia z domu. Badanie pozwala wykryć obecność azotynów lub leukocytów, które świadczą o rozwijającym się zakażeniu, a prosta procedura użycia sprawia, że przeprowadzenie badania jest wygodne nawet w przypadku niemowlaków. Wyniki prezentowane są w postaci prostych do zinterpretowania barwnych pól, które pojawiają się kilka minut po jego przeprowadzeniu.

Co zrobić w razie otrzymania pozytywnego wyniku? Przede wszystkim nie należy panikować oraz niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Wizyta w gabinecie medycznym zweryfikuje naszą wstępną diagnozę, a w razie jej potwierdzenia, pomoże ustalić dalsze kroki postępowania. Nie warto z tym zwlekać, nieleczona infekcja układu moczowego będzie się rozprzestrzeniać i może zaatakować sąsiednie narządy.

Jak zapobiegać infekcji?

Infekcja dróg moczowych to nieprzyjemne schorzenie o dużym spektrum zasięgu. Choć prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta w przypadku osób dotkniętych w przeszłości podobnymi objawami lub u tych, którzy tego rodzaju nieprzyjemności odnotowywali w swojej rodzinie, to przynależność do grupy ryzyka nie jest konieczna. Choćby z tego powodu ważna jest odpowiednia profilaktyka. Co więc robić, aby zminimalizować prawdopodobieństwo zakażenia? Przede wszystkim należy zadbać, aby nasze dziecko dużo piło. Płyn rozcieńczy mocz i pomoże na bieżąco wypłukiwać bakterie z pęcherza, a tym samym zmniejszać możliwość rozwoju infekcji. Należy również pilnować, aby nasz pociecha opróżniała pęcherz regularnie i w całości. Zalegający mocz to dogodne środowisko dla rozwijających się bakterii, które są powodem całego zamieszania.

W przypadku, gdy dolegliwości już wystąpiły, pomóc w złagodzeniu bólu może natomiast ciepła kąpiel, która rozluźni mięśnie dziecka i pomoże w przezwyciężeniu pojawiających się symptomów.

pixel