2018-10-15

Jak dbać o zęby dziecka?

Jeśli mycie zębów będzie się kojarzyło dziecku z zabawą i przyjemnością, każde dziecko chętnie sięgnie po szczoteczkę i pastę. Ponadto rozpoczęta odpowiednio wcześnie pielęgnacja jamy ustnej dziecka, może ustrzec je przed poważnymi problemami w przyszłości.Jak prawidłowo myć zęby mleczne dziecka?

Przez pierwsze lata życia dzieci nie mają odpowiednio dużo cierpliwości, ponadto dziecko do około 7. roku życia nie jest na tyle rozwinięte motorycznie aby poprawnie myć samodzielnie zęby. Dlatego warto myć zęby razem z dzieckiem aby pomóc utrwalić mu ten zdrowy nawyk i dopilnować poprawnego wykonania czynności. Do mycia zębów należy używać małej szczoteczki, z miękkim włosiem. Idealnie do tego celu sprawdzi się szczoteczka Dr. Scott Duopack lub Dr. Scott Szczoteczka do zębów z minutnikiem. Szczotkowanie zębów u dziecka należy rozpocząć już w momencie, kiedy zauważymy, że zęby dziecka zaczynają się wyrzynać. Na szczoteczkę  należy wyciskać ilość pasty wielkości ziarna ryżu. Po trzecim roku życia ilość tą możemy zwiększyć odpowiednio do ilości odpowiadającej np. wielkości ziarnka grochu. Ząbki dziecka należy myć minimum dwa razy dziennie - rano i wieczorem.   • Powierzchnię od strony zewnętrznej należy czyścić ruchem kolistym
  • Wewnętrzne powierzchnie zębów czyścimy ruchami wymiatającymi
  • Powierzchnie żujące i tylne należy czyścić ruchami przód-tył 

Jak uchronić zęby przed próchnicą?

Jeżeli zęby dziecka są myte z należytą dokładnością, nie tworzy się na nich próchnica i płytka nazębna. Próchnica jest to nalot utworzony przez bakterie bytujące w buzi malucha. Jama ustna zapewnia im idealne warunki do rozwoju, szczególnie w chwili, gdy dziecko spożywa cukier i przekąski. Cukier jest pożywką dla bakterii, z kolei płytkę nazębną tworzą resztki przeżutego jedzenia przyczepione do zębów za pomocą kleistej substancji produkowanej przez bakterie. Jeżeli płytka zalega długo na zębach, następuje proces demineralizacji szkliwa, a to już pierwszy krok do próchnicy zębów. Często przyczyną próchnicy jest także zasypianie dziecka z butelką, pełną mleka lub słodkiego napoju. 

Jak wyrobić u dziecka nawyk mycia zębów?

Aby wyrobić u dziecka nawyk mycia zębów nie należy poddawać się, nawet gdy dziecko protestuje. Tylko długotrwałe działania mogą przynieść skutki. Jeżeli dziecko marudzi, kiedy nadchodzi czas dbania o higienę jamy ustnej, postaraj się udowodnić mu, że ta czynność nie jest nudna. Pozwól dziecku na wybranie ulubionego zwierzątka widniejącego na szczoteczce Dr. Scott, pokaż jak zabawna może być migająca dioda zintegrowana w szczoteczkę Dr. Scott z minutnikiem!  • Spraw aby mycie zębów było przyjemnością. Pokaż dziecku zwierzątka widniejące na szczoteczkach, lub bawcie się w mycie zębów na czas. Pomoże w tym migająca dioda wbudowana w szczoteczki!
  • Pozwól maluchowi na samodzielne mycie. Po skończonym myciu zębów pozwól maluchowi na samodzielne oswajanie się ze szczoteczką i czynnością mycia zębów. 
  • Sama myj zęby dziecku. Pamiętaj jednak, by dopilnować sama poprawności mycia zębów

Polecane

pixel