2018-06-14

Badanie moczu w domu

Badanie moczu to jedna z najprostszych i najczęściej wykonywanych metod diagnostyki ogólnego stanu organizmu. Szybkie i nieskomplikowane pozwala wykryć wiele niepokojących zmian w stanie naszego zdrowia i zareagować, zanim dojdzie do poważnych komplikacji. Choćby z tych powodów warto wykonywać je regularnie. Sprawdzamy, jakie są jego zalety oraz jak bezpiecznie przeprowadzić je w domu.

Mocz to jedna z tych substancji, która kojarzona z naturalnymi procesami oczyszczania organizmu, spychana jest na margines uwagi. Tymczasem płyn stanowi niedocenione źródło informacji o naszym stanie zdrowia. Jego analiza może dostarczyć wielu cennych danych na tematy kondycji organizmu oraz pozwala wykryć szkodliwe zmiany w obrębie układu moczowego oraz innych narządów.

Jak pobrać próbkę moczu?

Choć samo badanie nie jest skomplikowane, należy przyłożyć do niego wagę i – w celu otrzymania jak najdokładniejszych wyników – zachować odpowiednią ostrożność. Całą procedurę rozpoczynamy od pobrania próbki moczu. W tym celu powinniśmy przygotować odpowiedni i czysty pojemnik. Idealne będą specjalnie, sterylne zbiorniczki dostępne w aptekach. Wybór odpowiedniego naczynia jest o tyle ważny, że wszelkie, nawet najmniejsze zabrudzenia mogą niekorzystnie wpływać na wyniki diagnozy i zniekształcać ostateczny wynik. Nie wolno więc lekceważyć tego, mogłoby się wydawać błahego, kroku. Należy także pamiętać, aby próbkę pobierać ze środkowego strumienia. Ten początkowy zawiera najwięcej zanieczyszczeń. Ponadto nie można zapominać o odpowiedniej higienie. Przed poborem próbki konieczne jest dokładne obmycie ujścia cewki.

O czym należy jeszcze pamiętać?

Nie bez znacznie dla ostatecznych wyników diagnozy są przyjmowane związki chemiczne. Nerki wraz z moczem usuwają setki substancji takich jak toksyny czy produkty przemiany materii, toteż nie powinien dziwić fakt, że na ostateczny rezultat badania wpływ mają czynniki takie jak dieta, ruch fizyczny czy stosowana farmakologia. Ponadto wynik zaburzać może również obecność krwi menstruacyjnej, wysoka dawka witaminy C, niektóre antybiotyki, a także złe przechowywanie pobranej próbki. Aby nasza diagnoza była wiarygodna, powinniśmy unikać ich spożycia w przed badaniem oraz zatroszczyć się o odpowiednią higienę.

Kiedy wykonać badanie?

Choć ogólne badanie moczu ze względu na proste wykonanie i szerokie spektrum diagnostyczne zalecane jest regularnie, warto przeprowadzić je szczególnie w obliczu niepokojących objawów. Są to ból lub pieczenie podczas opróżniania pęcherza, niemożność pełnego wypróżnienia, gorączka czy dolegliwości podbrzusza. Ponadto z analizy składu moczu powinny skorzystać wszystkie osoby stosujące diety odchudzające, relaksujące się na basenach publicznych, kobiety korzystające z antykoncepcji dopochwowej oraz dzieci, u których stwierdzono podwyższoną temperaturę z nieokreślonym źródłem wystąpienia. Szybka diagnoza składu płynu może przynieść odpowiedź na pytania o podłoże zmian, a w konsekwencji zapobiec poważniejszym reperkusjom.

Badanie moczu w domu

Obecnie badanie moczu może być wykonane również w domu. Służą do tego proste w obsłudze testy, takie jak Ogólne badanie moczu URS 10 TEST. Zestaw zawiera wygodne w użyciu elementy umożliwiające wnikliwą analizę aż dziesięciu parametrów badawczych istotnych z punktu widzenia kondycji naszego organizmu – glukozy, ciał ketonowych, bilirubina, krew, ciężar właściwy, pH, leukocyty, białko, azotyny oraz urobilinogen.

Sama próba przeprowadzana jest poprzez zanurzenie paska testowego w moczu oraz weryfikację otrzymanych danych. Interpretacja wyników możliwa jest już po 30 sekundach i polega na porównaniu poszczególnych kolorów pól paska testowego z dołączoną do zestawu skalą barwną. Należy jedynie pamiętać, że nie powinno się brać pod uwagę rezultatu uzyskanego po upłynięciu 2 minut.

Intuicyjne działanie, szybkość, jak i szerokie pole diagnostyczne to niewątpliwie podstawowe zalety analizy składu moczu. Badanie pozwala wykryć najczęstsze dolegliwości, takie jak zaburzenia pracy nerek, infekcje dróg moczowych, zaburzenia pracy wątroby, cukrzyca i na czas wdrożyć leczenie. Teraz jest to tym prostsze, że nie trzeba nawet wychodzić z domu. W razie stwierdzenia nieprawidłowości należy natomiast niezwłocznie udać się do lekarza w celu dalszej diagnozy i podjęcia ewentualnego leczenia.

pixel